İnsan Ne İle Yaşar?

Öğretmenim bir kitap okumamı istedi. Bu kitabın adı “İnsan Ne İle Yaşar?”

Bence bu kitap çok güzel; hem sürükleyici hem de çok eğlenceli bir kitap. Bu kitabı herkes okumalı çünkü dediğim gibi çok güzel. Kapak resmi de oldukça çekici. Yazar çok güzel bir düşünce ile yazmış. Yazarın ismi Tolstoy. Tolstoy ilk kitabını çocukken yazmış. Bence bu yüzden çok başarılı kitapları var. Bence bu yazar bu kitabın adını “İnsan Ne İle Yaşar?” kitaptaki hikayenin, yani üç hikayeden birincisindeki adamın yaşama şeklini dikkate alarak koymuştur. Bence çok başarılı olmuştur ve başlığı doğru seçmiştir.

Beni en çok etkileyen bölüm birinci bölüm oldu. O adamın çıplak olması, ölü gibi olması bence çok yaratıcı. Bunun gibi yaratıcılık görmedim, resmen o bölümü okurken her şey gözümde canlandı ve çok heyecanlı bir bölümdü. O yüzden de çok macera doluydu. Kendimi olayın içinde gibi hissettim. Peki neden bu bölüm diye sorarsanız eğer çünkü olaylar bu bölümden gelişerek devam ediyor. Zaten her kitapta olduğu gibi ilk bölüm çok heyecanlı oluyor sonra hep gelişerek devam ediyor. Bazı kitaplarda öyle değil! Bence insan su içmeden, yemek yemeden yani hem hareket etmeden hem de konuşmadan yaşayamaz. Öyle bir hayat çok sıkıcı olurdu ve zaten insan öyle yaşayamaz. Ama nasıl yaşar? Suyunu içer, yemeğini yer, konuşur ve hareket ederse; yani bizim gibi! Biz de bu durumda çok rahat yaşıyoruz. Ödevlere derslere okula rağmen hayatımız akıcı, eğlenceli ve rahat geçiyor.

Bizim hayatımızdaki engeller çok zor gözükse de çok rahat o engelleri aşabiliyoruz. Fakat o engeller hayatımızın sonuna kadar varsa zor olabilir örnek olarak; hayatımızın sonuna kadar hasta kalmak, yani hiç geçmeyen tedavisi olmayan bir hastalığa yakalanmak. Bu kitap böyle idi, ben çok sevdim. Okumanızı tavsiye ederim. Unutmayın kitap okumak sizin sınavlarda daha iyi not almanızı sağlayacaktır ve kitap her ders için faydalıdır.

(Visited 55 times, 1 visits today)