İnsan Yapımı Zeka, Mucidine Tehdit Mi?

Elon Musk’ın “Yapay zekayı kimin kontrol ettiği insanoğlunun karşılaşacağı en büyük tehlikedir.” Sözü geleceğimiz için çok önem taşıyan bir sözdür.

Yapay zeka Marvin Minsky tarafından 1951’de icat edilmiş olsa da günümüzde hala kusurları ve kötü amaçlı insanların yararlanabileceği açıkları var. 69 yıl sonra bir icadın kusursuz olacağını düşünebilirsiniz fakat hiçbir icat şu an bile kusursuz değildir. Yapay zekanın bir robot gibi davranması, hareket etmesi, etrafındakilere tepki vermesinin 2000’li yıllarda kullanımına başlandığına bakarsak hala mükemmelleşememesini anlamak mümkün.

Stephen Hawking’in “Yapay zekâ ya insanlığın başına gelen en iyi şey ya da en kötü şey olacak.” Sözü yapay zekanın, nasıl kullanıldığına bağlı olarak yararlarının ve zararlarının tartışılabileceğini belirtir. Yapay zekanın bilgisayar korsanlarına karşı korunaklı olması yani kimsenin izinsiz, kötü amaçlar için kullanamaması ve bir sorun çıktığında bu hatayı kendileri düzeltebilmeleri sağlanırsa yapay zeka insanlığın geleceğini kurtarabilecek düzeye gelebilir.

“Yapay zekada lider olan ülke dünyanın hâkimi olacak.” Diyen Vladimir Putin gibi çoğu gelişmiş ülke liderleri de bu durumun farkında ve yapay zeka üzerine çalışmalar yapıyorlar. Bu alanda en büyük yatırımı yapan ülke Çin, 2030’da 150 milyar dolarlık bir yapay zeka endüstrisi hedeflediğini açıklamıştı. Bu ülkelerin ve büyük iş adamlarının yapay zekaya olan ilgisini ve umutlarını gösteriyor.

Siz bu konuda nasıl düşünüyorsunuz? Sizce yapay zekanın gelecekte tamam güvenli bir şekilde yürütülmesi sağlanabilecek mi? Bana sorarsanız bu imkansız, fakat güvenlik açıkları en aza indirilip korktuğumuz olayların yaşanmasının olasılığı da en aza indirilebilir.

Peki “korktuğumuz olaylar” diye tanımladığım durum tam olarak nedir? Diye soracak olursanız; örneğin 30 yıl sonra bir ülkenin tamamı yapay zeka ile yürütülüyor, binalardan tutun her yemeği, her işi yapay zeka yapıyor ve insanlar rahat bir şekilde, işsizlik korkusu olmadan istediklerini yapabiliyorlar. Böyle bir durumda kötü niyetli ve bilgili bir internet korsanı bu yapay zekanın kontrolünü ele geçirse, başımıza ne geleceğini tahmin edebiliyorsunuzdur. Buraya kadar sadece iyi bir amaç için kurulmuş bir yapay zeka sisteminin bir bilgisayar korsanının eline geçmesi üzerine yazdım. Fakat bu kötü amaçlı insanlar kendileri de tamamen insanlığın aleyhine programlanmış bir robot veya sistem yaratıp kullanabilirler.

Bu nedenle aklımıza gelen her mesleği tamamen yapay zekaya yaptırmak yerine bize yardımcı olan ve işimizi kolaylaştıran makineler olarak kalmalarının daha güvenli olacağını düşünüyorum. Ayrıca bu robotları, makineleri, sistemleri yaratan da insanlar olduğu için, kendilerine yaratacakları riskleri de anlayıp buna göre programlayacaklarını umuyorum. Çünkü insanlar bu dünyadaki en zeki varlıklardır.

(Visited 23 times, 1 visits today)