İnsan Zihni Kontrol Edilebilir Mi?

İnsanlık,yüzyıllar boyunca hayatını deneme yanılma yolu ile sürdürmüştür.Bazen bu süreçler bir kesik ile,bazen de bir felaket ile sonuçlanmıştır.Lanetli ekmek(Le Pain Maudit) olayı ise şimdiye kadar bilinen en kötü deneylerden birisi olarak tarihde yer almaktadır

Fransa’da küçük bir köy olan Pont-Saint Esprit, 15 Ağustos 1951 günü tarihi bir olaya uyandı. O gün sanki herkes aklını yitirmiş gibiydi. Bazıları halüsinasyonlar görüp akıl almaz hareketler yaparken bazıları sadece mide bulantısından, baş ağrısından ve günlerce süren uyuyamama probleminden şikayet ediyordu. Fakat şu bir gerçekti ki herkeste bir anormallik vardı.

Köy tam bir tımarhaneye dönmüştü,kimse ne olduğunu bilmiyordu.11 yaşındaki bir çocuk büyük annesini boğmaya çalışıyor, bir işçi olan Gabriel Validire ise kendisinin öldüğünü iddia ediyordu. Validire’ye göre hem kendisinin hem de arkadaşının kafası bakırdan yapılmıştı ve karınlarını yılanlar yemişti.

Yetkililer ve doktorlar köye geldi ama onlarda ne olduğunu anlamıyordu.Araştırmaya başlandı ve 250 kişi takip altına alındı,50 kişi ise akıl hastanesine yatırıldı.Akıl hastanesine yatırılanlar orada da boş durmadı, kalbinin yerinden çıktığını iddia edip yerine koyulmasını talep edenler bile vardı.

Hatta olaylardan 8 gün sonra akıl hastanesindeki bir kadın çığlıklarla kendisini 2. kattan aşağı attı ve düştükren sonra koşmaya başladı. Kendisinin bir uçak olduğunu iddia ediyordu.

Olayı araştıran doktorlar ise şu kanıya vardılar:

 

“Olayın bir başlangıç noktası herkes bir fırından dağıtılan ekmekleri yedikten sonra bir hallere giriyordu. Ekmekten yenilen miktar ise insanların akli dengesini belirleyen etken oluyordu. Az yiyenlerde 6 ile 48 saat arasında mide bulantısı, kuvvetli baş ağrısı, uyuyamama gibi semptomlar görünüyordu. Çok yiyenler ise kontrol altına alınamıyordu. Az şekilde etkilenenlerde insomnia(uyuyamama) geçtiği zaman hastalığın da geçtiğini anlıyorduk fakat Ciddi boyutta olanlar hatta ölümcül boyutta olanlar da vardı. Bunlar 10-12 gün sonra delirmeye başlayabilenlerdi. Tüm köy zehirlenmişti ve bazı insanlar deliyordu. Buna neden olan ise bizce ekmeğin içerisine karıştırılan ergottu”

Neticede toplam 50 kişi akıl hastası oldu,7 kişi ise değişik sebeplerden öldü.Suçlu olarak ise fırıncı olan Roch Briand gösteriliyordu.Araştırmalar gösterdi ki fırıncı ekmeklerin arasına LSD’nin ana maddesi olan ergot mantarını karıştırmıştı.LSD ise Dünyada’ki en güçlü halüsinojen etkendir.LSD, öyle bir uyuşturucu ki, etkisi damlalarla ölçülür. Dünya üzerindeki en etkili halüsinojen olan LSD’nin 297 miligramı bir file enjekte edilmiş ve fil saniyeler içerisinde ölmüştür.Aynı şekilde çok daha düşük miktarları ise insanı öldürebilir veya aklını yitirmesine sebebiyet verebilir.

Peki bunun yapılmasının sebebi neydi?Tonlarca teori var ama bunlardan en etkilisi tüm köyün CIA’in MK-Ultra adını verdiği zihin kontrol çalışmalarına kobay olmuştu.Basit bir şekilde CIA LSD’nin zihni kontrol edip edemeyeceğini öğrenmek.

İşin ilginç yanı,en yakın LSD’yi üreten fabrika köyün 100 kilometre uzağındaydı.Aynı zamanda bu şirketin CIA ile MK-Ultra deneyinde çalıştığı da biliniyordu.

kaynakça: https://www.tarihiolaylar.com/tarihi-olaylar/1951-pont-saint-esprit-lanetli-ekmek-olayi-1297

(Visited 74 times, 1 visits today)