İnsanın Kendi Mekânı

 

 

Her insan gittiği mekânın kendi istediği gibi olmasını ister. Eğer mekân istediği gibi olursa çok daha rahat ve keyifli olur ayrıca nasıl bir kişiliğe sahip olduğunu gösterir. Fakat her yerde bu mümkün değildir. Bu yüzden insanlar kendi imkanları ile mümkün olabilecek en iyi mekânı seçmeye çalışırlar. Genelde de bu mekân insanın yaşı büyükse evi, küçük yaşlarda ise kendi odaları olur.

 

 

Fotoğrafta gördüğünüz oda benim odamın ta kendisidir. Odaya baktığımız zaman odanın koyu renkli, geometrik ve sade bir tasarıma sahip olduğunu fark edebilirsiniz. Bu rengi seçmemin nedeni hem koyu renklerin göze batmayan bir renk ve büyük yaşlar için de uygun bir renk olmasından kaynaklıdır. Böylece yıllar boyu aynı temada çok rahat bir şekilde kullanabileceğim. Kabul edelim çoğumuz on sekiz yaşındaki bir gencin odasının her çeşit renkten oluştuğunu beklemez değil mi?  Son zamanlarda da insanların artık detaylardan ziyade sadeliğe önem vermesi de odamın tasarımını etkileyen bir etkendir.

 

Bu fotoğraf ise çalışma masamdır. Daha doğrusu bilgisayar masası demek daha doğru. Çünkü baktığınız zaman masa oldukça küçük ve üstü tamamen dolu. Bu masayı seçmemin nedeni hem bilgisayarın hem de ders çalıştığım bir masa istemememden kaynaklı. Her ikisi tek bir masada mevcut olsaydı ders çalışamazdım. Sonuçta hemen yanımda bilgisayar mevcut olurdu. Bu fotoğrafta en çok gözünüze çarpan detay hiç şüphesiz aydınlatmalar ve bilgisayar kasasının masanın üstünde bulunması olabilir. Kasanın üste durmasının sebebi kasanın yan tarafından kasanın içini görmek istememden dolayıdır. Aydınlatma ise karanlıkta odamın ambiyansını değiştirmek istememdendir.

 

Çoğu insan odasında bazı şeyler istemez ve bu çok doğaldır. Hatta bazı insanlar kendi odalarına özel kurallar koyabiliyorlar. Bu insanlar gibi benim de odamda birtakım kurallar mevcuttur. Bu kurallardan en önemlisini söylemem gerekirse kapıyı tıklatmadan odama girilmemesi, yapışkan veya sıvı gıdaların odama girilmesinin yasak olması, herhangi bir eşyama benden izinsiz dokunulmaması ve bilgisayarıma izinsiz hiçbir şekilde kullanılmamasıdır. Bu kurallar benim düşünceme göre bir insanın saygı amaçlı zaten normalde de uyguladığını düşünüyorum. Fakat bazen insanlar unutabiliyorlar bu da çok normaldir.

 

Her insanın birbirinden farklı olması her insanın farklı temalı, tasarımlı, kurallı odaları bulunmasına yol açıyor. Benim için odam bir odadan ziyade kendi evim hatta kendi dünyamdır. Her türlü sorumluluk bendedir ve istisnalar haricinde de tamamen bana aittir.

(Visited 1 times, 1 visits today)