İnsanın Kendisini Değiştirmesi

İnsanoğlu bildiğiniz üzere çok doyumsuz ve kendini beğenmiş bir canlı. Ayrıca insanoğlu bu davranışlar yanında çok kibirli ve kıskanç. Ben şimdi size kıskançlıktan biraz bahsetmek istiyorum. Kıskançlığın nasıl bir duygu olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Ben size şimdi kıskançlığın insanlara neler yaptırabileceğini örneklerle anlatmak istiyorum. Bazı insanlar kıskançlıktan kendi suratlarını ve vücutlarını değiştirip başka insanlara benzemeye çalışıyorlar ve bu durumlarda estetik yaptırıyor eğer yeterince parası yoksa photoshop denen yeni bir çeşit eylem uyguluyor kendi fotoğrafına. Peki, insanlar neden başka insanlara benzemek istesin ki? İşte asıl soru bu. Çünkü insanlar kendilerini beğenmeyip başka insanların ( benzemek istedikleri insanların ) daha güzel olduğunu düşünüyor.
İnsanoğlu için güzellik kavramı ne? Çünkü eğer bu kavramın ne olduğunu anlayabilirsek bence bu photoshop meselesini çözebiliriz. Mesela bir insan esmerken güzeldir. Bir başkası sarışınken güzeldir. Yani güzellik kavramının bir tanımı veya bir çeşidi yoktur. Her insan kendine göre güzeldir. Peki, şimdi varsayalım ki insanlar kendisini beğense de yine de değişmek istiyor. Peki, bunun nedeni ne? Çünkü bu sefer de başka insanlar onu beğenmiyor. İnsanlar bu yüzden değişmek isteyip kendi fotoğraflarına photoshop yapıp kendilerini değiştiriyorlar. Bunun sonucunda ise kendilerinin gerçekte çirkin olup sadece photoshopla güzel olabileceklerini düşünüyorlar. Bu da insanların kendine güvenini yok ediyor. İnsanların kendine güvenmesi gereken yerde kendinden şüphe duyuyor. İşte bu insanoğlu için çok kötü bir sonuç ortaya çıkarıyor. Ayrıca insan değiştiği zaman kendisinin gene aynı kaldığını niye düşünemiyor. Hatta Alphonce Karr’ın bununla ilgili çok güzel bir sözü var. ‘Şeyler ne kadar değişirse o kadar aynı kalır.’ demiş. Yani sen ne kadar değişmeye çalışırsan çalış hep aynı kalırsın demek.
İnsanoğlu bu ‘değişim’ dene eylemi artık abarttığını ve bunun bir eylem olmaktan çok artık insanlar için bir kaçınılmaz son olduğunu düşünüyorum. Çünkü artık hangi insana sorarsan sor hep ‘şu fotoğrafımda şuramı  söyle yaptım, burayı böyle yaptım’ gibi sözler ve daha nicesini duyuyorum. Ayrıca bu en çok da kadınlardan geliyor. Çünkü erkekler genellikle kendi karısını tercih ettiği için kadınlar daha güzel olmak yani fotoğraflarda güzel gözükmek için photoshop kullanıyor. Buda erkeklerin kadınlarla buluştuğunda yalan söylediğini ve bu durumda da erkeklerin kadınlara güvenini azaltıyor.
Kısacası insanlar değişmek için ve kendini güzel yapmak için photoshop kullansa bile bunun ona olan kendi güvenini zedelediğini ve kendine güvenmesini etkiliyor. Ayrıca bu değişimde erkeklerin kadınlara olan güvenini de etkileyip aradaki güven seviyesini daha çok azaltıyor. Yani bir insanın kendini fotoğrafta değiştirmesindense kendisini öyle kabul eden insanlarla takılıp sohbet etmesi onun için daha iyi ve daha güvenilir olur.

(Visited 19 times, 1 visits today)