İnsanın Üzerindeki Etkisi

İklim, bir ülke veya bölgenin bir süre içerisindeki hava şartlarının ortalamasıdır. Hava şartlarının bir günlük ortalaması alındığında ise buna, hava durumu denilmektedir. İklimin insanlar üzerinde hatırı sayılır derecede etkisi vardır.

İnsanların büyük çoğunluğu yaz mevsimini daha çok sevmektedir. Çünkü, yazın hava şartları diğer mevsimlere göre daha ılıman, sıcak olur. Böylece insanlar istedikleri zaman herhangi bir açık alana gidip, diledikleri gibi zaman geçirebilirler.

Elbette başka mevsimlerde de insanlar açık alanlara gidip eğlenerek zaman geçirebilirler fakat, kara bulutların olduğu, gök gürültüsünün yanınızdaki arkadaşınızla konuşamayacağınız kadar şiddetli olduğunu ve yağmurun bardaktan boşalırcasına yağdığını sanki bir daha yağamayacakmış gibi olduğunu düşünün. Dışarı çıkmak ister miydiniz? En azından günlük güneşlik bir havada kuşların cıvıltısını duyduğunuz sırada, bir ağacın gölgesinde dinlenirken daha çok mutlu olursunuz. Tabii ki bu benim düşüncem.

Bütün mevsimlerin kendine özel güzellikleri vardır. Mesela sonbahar, bu mevsimde yaprakların dökülmesiyle birlikte ortaya çıkan nefes kesici bir manzara olur. Bu manzara, şairlerin göz bebeğidir. En çok yağmur bu mevsimde yağdığı için insanlar istemedikleri halde eve hapsolmuş olarak kalıyorlar.

Kış mevsiminde ise yağmurun boşluğunu kar dolduruyor. Bir sabah uyanınca pencerenizden dışarı bakıp her yerin bembeyaz olduğunu görmek, içinizi huzurla doldurmuştur. Bu beyaz rengin sakinleştirici bir etkisi vardır. Elinize sıcak içeceğinizi alıp pencerenin karşısında dışarıyı izlemek yapılacak en güzel etkinliklerden birisidir.

Yazın müjdecisi, habercisi ilkbahar. Yaz mevsimi için bütün hazırlıklar yapılır. Çiçekler açar, hava sıcaklığı artar derken yaz gelir. Kuşların cıvıltısı duyulmaya başlanır. Kış mevsiminden çıkmanın verdiği uyuşuklukla Güneş’i görmenin verdiği heyecan ayıdır.

Yazın ise insanların içindeki heyecan ve coşku daha da katlanır. Havanın sıcak olması bunaltsa da kimse buna aldırış etmez. Çünkü denizin serin sularına girmek gibisi yok. İnsanı durduk yere mutlu eden bir havası vardır.

İklimin,mevsimlerin ve hava şartlarının insanların üzerindeki etkisi böyledir. Her mevsimin insan üzerinde olumlu ve olumsuz yönleri vardır. Önemli olan insanın hayata ve iklimlere karşı bakış açısıdır. Hiçbir mevsime ön yargılı bir şekilde yaklaşmamalıyız. Çünkü hepsinin kendine özel ve güzel yanları vardır.

 

(Visited 3.653 times, 4 visits today)