İnsanlar Dünyaya Ne Yaptı?

Sizce insanlar dünyaya ne yaptı? İnsanlar olmasaydı dünya var olmazdı. Fakat dünyada sadece insanlar yaşamamaktadır birçok canlı ve hayvanlar da yaşamaktadır. Tabi bunları insanlara anlattığınızda sanki onlar düşünebiliyor, anlayabiliyor, konuşabiliyorlar diyerek tepki vereceklerdir.

Oysa insanlar dünyaya nasıl zarar verdiklerini bilmeden  inanılmaz derecede zarar vermektedirler. Hava kirliliği, çevre kirliliği, su kirliliği ekonomi bunlara sadece birkaç örnektir.

Tabi tüm bunların önüne geçilebilir. Her ne kadar insanlarımız bu tip yöntemleri uygulamak istemese de sağlıklı ve kaliteli yaşamak için bu mecburidir. Peki neler yapmamız gerekir? Öncellikle hava kirliliği için fabrikalardan çıkan dumanların önüne geçilmelidir. Deodorant ve  parfum gibi zararlı maddelerin lüzumsuz ve gereksiz yere kullanımının önüne geçmek gerekmektedir. Su kirliliği de çok önemlidir. Pis atıkları denizlerimize boşaltırken bir çok deniz canlılarının da ölümüne sebebiyet vermekteyiz. Çevre kirliliği de çok önemlidir. Yaşadığımız çevreyi temiz tutmak yerlere çöp atmamak, atanları uyarmak her insanın yapması gereken sorumlukları ve insanlık görevleridir.

Eğer hep beraber bu güzel dünyamızda yaşamak istiyorsak bunu en güzel ve en kaliteli şekilde yapmaya özen göstermeliyiz. Unutmayalım ki bu dünya hepimizindir …

(Visited 19 times, 1 visits today)