“İNSANLAR; DÜŞÜNMEK, SEVMEK VE İNANMAK İÇİN DÜNYAYA GELMİŞTİR” (J.J.ROUSSEAU)

“İNSANLAR; DÜŞÜNMEK, SEVMEK VE İNANMAK İÇİN DÜNYAYA GELMİŞTİR” (J.J.ROUSSEAU)İNSANIN DÜNYAYA GELME AMACI

İnsanı diğer canlılardan ayıran en önemli özelliği düşünebilmesidir. Düşünmek bizim için çok önemlidir. Yapacağımız işleri önce düşünür ve düşündüklerimize göre hareket ederiz. Düşünerek kendimizi geliştirmenin yollarını buluruz, yeni bilgiler ediniriz, icatlar ortaya çıkarırız. Düşünmek ve düşündüklerimizi uygulamak hayatımız boyunca kendiliğinden ve sürekli olarak yaptığımız bir iştir.

Bizi biz yapan en önemli özelliklerden bir diğeri de sevmektir. Yaşamak için nasıl yemek yememiz ve nefes almamız gerekiyorsa sevgi de bir o kadar gereklidir. Sevgi insanın içini ısıtan ve onu hayata bağlayan çok güzel bir duygudur. Sevgi olmadan yaşamanın tadı ve anlamı olmaz. Sevginin para ile satın alınması mümkün değildir.

Sevgi içinizden gelir ve kalbinizi ısıtan bir duygudur. Sevgi sizin kalbinizdeki güzelliklerin yansımasıdır. İnsan sevmek için dünyaya gelmiştir. İnsanları, hayvanları, doğayı, koşmayı, yürümeyi, kitap okumayı, şarkı dinlemeyi, bilgisayar oyunu oynamayı nasıl da severiz. İnsan ancak sevdiği ve sevildiği zaman mutlu olur. Sevgi hiçbir karşılığı olmayan bir hazinedir.

İnsanlar için düşünmek ve sevmek kadar önemli olan bir diğer şey de inanmaktır. İnanmak en güzel duygulardan biridir. İnsanlar inanmak için de dünyaya gelmişlerdir. İnsan doğduğu günden itibaren bilerek ya da bilmeyerek inanır. Bir bebek ağladığında karnının doyurulacağına inanır. İnsanlar düşündüklerine inanırlar. İnandıkları şeylerle ilgili de birçok adım atarlar. İnanmak her şeyden önce gelir. İnancınız yoksa güven, sevgi ve saygı duyamazsınız.

Bir karar vermeden önce ya da yaptığınız işe başlamadan önce inanmanız gerekir. Aslında her şey kendinize inanmakla başlar. İnsan başarılı olacağına inanırsa, başarmak için gerekli olan gücü kendisinde bulur ve başarılı olur. Mesela bir okulu bitirmek istiyorsanız, önce buna inanmanız gerekir. İnanmak başarılı olmanın anahtarıdır.

Hayatta başarılı ve mutlu olmak istiyorsak düşünerek hareket etmeliyiz, düşündüklerimize ve yapabileceklerimize inanmalıyız ve sevmekten asla vazgeçmemeliyiz. Bu üç temel; sevmek, düşünmek ve inanmak bir yapbozun parçaları gibidir. İnsanlar bu yapbozu sürekli olarak tamamlarlar.

(Visited 868 times, 3 visits today)

Bir cevap yazın