İnsanlara Ne Gerek Var Ki

Gitgide gelişen bir teknoloji ve bir dünyanın içindeyiz. Bu duruma ayak uydurmak için teknolojik aletlerin hızlı bir biçimde üretilmektedir. Bu olay örgülerinin hızlanması için insan gücünden de hızlı bir bir alete, bir buluşa ihtiyaç doğmaktadır ve bunu ancak robotlar yardımı ile çözülebilecek. Çoğu insan robotları hep düşman olarak görmüş ve onlara karşı kin ve nefret beslemiştir. İlk başlarda gayet normal bir şekilde sadece mutfakta görebilirken şu anda insanlardan daha çok fonksiyona sahip buluşlar haline gelmişlerdir.

Şu an ise neredeyse her yerde, her alanda kullanılmaktadır. Eğlence, endüstriyel, tarım ve hayvancılık gibi birçok alanda insanların yerine yavaş yavaş geçmiş ve iş imkanları kısıtlamaktadırlar. Özellikle de endüstriyel alanda insan gücünden daha çok, robotlara ihtiyaç duyulmaktadır. Artık robotlar daha çok ihtiyaç duyulduğundan mütevellit robotlar artık çok daha gelişmiş çok daha fonksiyonel olmuştur. Bu teknolojik açıdan tabii ki de çok iyi bir durum artık daha hızlı, daha az hata yapan ürünler ortaya konulmaktadır. Ama akılları çok yoran bir soru daha getirmekte, insanlara gerek kalmayacak mı?

Bunların etkisi de maalesef çok büyük derecede. Bu durumdan olumlu mu olumsuz mu etkileneceğiz. Bana kalırsa hem iyi hem de kötü yanları var. Olumlu olarak; çok daha hızlı, çok daha güvenli, daha hızlı ve insanların iş kazasında hayatını kaybetme olasılığını düşüren bir yanı var. Olumsuz olarak; artık insanların yani bizim iş imkanlarımızın elimizden alınması ve gitgide artan işsizlik bunlar gelecek yıllarda artık insanoğluna gerek bile duyulmayacağını gösteren şeyler bence.

Robotlaşma için her ne kadar çok sevinsem de, her ne kadar da rahata da alışsak insanların hayatına devam etmesi için bir amacı olması gereklidir. Çünkü insanlar belirlediği hedeflere ulaşmak için, o hedeflerini geliştirmek daha iyi bir yerlere gelmek için yaşarlar. Eğer ki bizim amaçlarımız çok daha kolay ve hızlı bir şekilde yerine getirebilecek birileri varsa bizim amaçlarımız, hedeflerimizin ne önemi var ki. Düşünsenize fabrikada bir işçisiniz ve bir anda kapı dışarı ediliyorsunuz ve artık eve yemek götürecek hiç kimse yok.

Artık hiçbir işi olmayan, atılmış ve yerlerine robotlar getirilen işçiler hayatlarının devamında ne yapacaklar? Bir iş bulana kadar o insanlar ne yapacağını hayal bile edilemez. Belki de önüne geçilmeyecek kadar büyük bir kargaşa çıkacak. Bu tarz olayların yaşanmasını kimse istemez bunun içinde iş imkanlarımızı biraz daha geliştirerek insanları işsizlikten kurtarabileceğiz.

(Visited 30 times, 1 visits today)