İnsanları Koltuğundan Kaldırmak

Bir ülkenin büyük bir çoğunluğunun en sık yaptığı aktivitenin televizyon izlemek olması gerçekten çok üzücü. Halkın sokaklara doğru düzgün çıkmaması ve giderek bu nedenle daha verimsiz çalışmaların sıklaşması ülkede ekonomiyi çok zor süreçlere götürebilir. Bu kötü alışkanlığın üstesinden gelinmesi ve halkın bu kesimindeki insanların en azından azıcık dışarı çıkıp sosyalleşmeleri veya insanların kendilerine daha iyi bir hobi bulmaları elzemdir. Bu durumda eğer ben Kültür ve Turizm Bakanı olsaydım hemen harekete geçer ve potansiyel çözüm olacak projeleri hayata geçirirdim. Şimdi aşağıda belirtmiş olduğum maddelerle olası çözüm yollarıma bir bakalım.

1)Yeni Müzeler                                                                                                                                                            Kim yeni bir müzeyi ziyaret etmek istemez ki? Yeni, ama önceki eski -hatta bazen sıkıcı olabilen- müzelere benzemeyen, daha ilgi çekici, daha modern, hatta tüm bunlara ek olarak interaktif alanlarla görsel ve dokunsal algıyı destekleyen müzeler… Ama, bu müzelerin içinde ne olmalı? (ya da teması ne olmalı) İnteraktif bir müze için en iyi temalar muhtemelen ulaşım araçları ve teknoloji olacaktır. Bu müzelerin amacı; kendisini ziyaret edenlere olağanüstü bir deneyim sunmak, kendisine daha çok ziyaretçi çekerek kendisini yeni ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim verme fırsatı bulmaktır. Ayrıca bu müzelerin içlerinde de birden fazla insanı bir araya getiren toplu etkinlik alanları bulunmakta, ve bu şekilde insanları birbirleriyle kaynaştıran bir ortam oluşturacaktır diyebiliriz.

2)Yeni Parklar                                                                                                                                                              Tarihi parklar zaten sık ziyaret edilen yerlerden bir tanesi -ama bu toplumda görünüşe göre değil- ki böyle parkların ya da farklı amaç barındıranların daha iyisini halka sunmak gerekiyor gibi. Peki nasıl parklar? Teknolojik? Tema? Tarihi? Yoksa eğlence mi? Tabii ki de hepsi! Tüm farklı park türlerini bir araya toplayarak ve küçük eklemelerle çok daha beğenilecek bir alana dönüştürmek belki de mevcut olabilir. Böyle bir parkın içinde muhtemelen genel eğlence merkezleri bulunacaktır ama burada önemli olan halkı koltuğun kaldırıp buralara getirmektir. Sadece bir mahalleye park yapılıp herkesin gelmesinin beklenmesi gereksiz olur. Önemli olan bu parklara ilgi çekici unsurları doğru yerlere ve doğru yaş kitlesine hitap edebilecek bir konumda yerleştirmektir. Ayrıca burada parka nelerin yerleştirilebileceğine değinmek baya gereksiz olur. Sadece yaratıcı ve özgün olmak burada yeterlidir.

Yukarıda belirttiğim gibi yaratıcılık, özgünlük ve doğru yaş grubunun doğru gereksinimlerini başarılı bir şekilde karşılayabilmek burada çok önemlidir. Önemli olan fikirlerdir, ama daha da önemlileri ise başarıya ulaşıp ulaşamadıklarıdır. Abartıya gerek yoktur, fakat tespit ve bununla birlikte çözüm yolları geliştirmekte büyük bir önem vardır. Doğru fikirler ve çözümlerle, insanları koltuğundan kaldırmak mümkündür.

(Visited 41 times, 1 visits today)