İnsanlığa Karşı Tehdit Yapay Zeka

Dünyadaki en değerli şirketler yapay zeka ile ilgileniyor Apple’ın Sirisi Amazonun Alexası ya da Google’ın Yapay Zekası peki bu yapay zeka nedir ve bu şirketler neden bunlara milyonlarca yatırım yapıyor insanlık için tehlike olmasına rağmen.

Dünyada önde gelen insanlar yapay zekaya karşı da çıkabiliyor bunlardan biri de Elon Musk. Elon yapay zekanın insanlık için tehlike oluşturduğuna inanıyor. Aslında sadece Elon Musk değil ünlü bilim insanı Stephan Hawking de yapay zekanın insanlığın sonunu getireceğine inanıyordu. Ben de onlara hak veriyorum, bence de yapay zekalar insanlığın sonunu getirebilir getirmese bile insanlığı yönetebilir. Biz insanların duyguları vardır mutlu olabilir ya da mutsuz ya da bir canlıya acıyabilirler oysa yapay zekaların böyle bir programlaması yok yani eğer bir nükleer silaha erişebilir ise, ki bu imkansız değil yazılımsal ve çevrim içi her şey hacklenebiir, eriştikten sonra ise istediği yere nükleer füze yollayabilir ve bundan hiç tereddüt duymaz çünkü duygusu yoktur.

İnsanlığın sonunu getirmese bile birçok yoldan tehdit oluşturuyor çünkü şu anda bile herhangi bir ses kaydını istediğimiz bir şekilde montajlayıp istediğimiz şeyleri söyletebiliyoruz bunu sınırsız ses kaydı ve sınırsız olasılık ile yapılabildiğini düşünün İşte yapay zekalar bunu yapabilecek sizin WhatsApp’dan yolladığınız ses kayıtlarına ulaşıp sanki siz demişsiniz gibi montajlayabilecek ya da sizin fotoğraf ya da videolarınıza ulaşıp herhangi bir videoya yüzünüzü montajlayabilecek ve dışarıdan bakıldığında hiçbir fark anlaşılmayacak.

Dolandırıcılık çok daha kolaylaşabilecek çünkü sizin kimlik bilgilerinize ya da banka hesaplarınıza yapay zeka ulaşabilecek bu sayede adınıza belki bir şirket açılacak ya da bankada tüm paranız saniyesinde başka bir insanın bana hesaplarına akacak ayrıca bunu yapmak o kadar maliyetsiz olacak ki aynı hesabı birden fazla kullanabilecek.

Yapay zekelar dizilere bile konu oluyor mesela bir dizide yapay zekaya milyonlarca gigabaytlık veri yükleniyor bu veriler insanların neler yaptığını nelere gittiğini kimlerle konuştuğunu içeriyor ve geri kalanını kendisi öğreniyor. Belli bir süre sonra herhangi bir insanın nerde ve nasıl öleceğine kadar bilgiyi veriyor ve bu veriler sayesinde dünyayı kontrol ediyor eğer bir ülkede düzensizlik varsa o ülkeye darbe yaptırıp yerine başka insanı geçiriyor x kişisinin yapabileceği işi veya kazanabileceği maksimum maaşı o belirliyor. Bu şu anda çok bilim kurgu gibi gelse de aslında değil. Yaklaşık 10 yıl sonra bir yapay zeka böyle bir hesaplamayı kolayca yapabilir.

Gelelim dünyadaki en değerli şirketlerin neden yapay zeka ile uğraştığına. Elbette ki bunun sebebi para. Örneğin Alexa bir ev türü yapay zeka örneğin Alexa sebze ve ampul sipariş et diyorsunuz o da sipariş ediyor ve evinize istediğiniz ürün geliyor. Aslında bu gayet masum duruyor ancak şirketler bu verileri saklıyor ve başka şirketlere satıyor böylece siz ampul reklamı görüyorsunuz ve bir sonraki ampulünüzü o reklama göre alıyorsunuz ya da evde annenizle ya da eşinizle kahve makinesi almayı konuşuyorsunuz yapay zekalar bunu algılıyor ve internette çıkan reklamı ona göre ayarlıyor ve sürekli önünüze kahve makinesi çıkartıyor ki siz o ürünü alın.
Özetleyecek olursak yapay zeka bir şekilde insanlığa zarar vermeyecek şekilde geliştirmek gerekiyor bunu da devletlerin yapay zekanın gelişimini incelemesi gerekiyor ya da onu geliştirenlerin incelenmesi gerekiyor ki para uğruna insanlık tehlikeye girmesin.

(Visited 33 times, 1 visits today)