İnsanlık için Değer mi?

Bilim hayatımızı olumlu yönde değiştiren büyük bir güçtür bilim deneyden oluşur fakat bazı durumlarda bu deneyler çığırından çıkarak farklı sonuçlar doğuruyor bazı kişilerde bunun insanlık için olduğunu ve bu yüzden uygulanması gerektiğini söylüyor.

Mesela Büyük Hydron Çarpışıtırıcı bu deneylere örnek. Deneyin amacı parçacıkları ışık hızına yakın bit şekilde çarpıştırarak Evren’in nasıl oluştuğunu bulmak ancak bazı insanlar bu deneyin depremlere neden olduğunu, dünyaya gök taşlarını çektiğini hatta  karadelik yarattığı iddia ediliyor. Bu günümüzden bir örnek geçmişe bakalım mesela Kola Supeerdeep Sondaj Kuyusu. Bu deneyin amacı dünyanın kabuğuna inebilmekti ve 12 kilometrelik bir kuyu açtılar bazı insanlar bu deneyin sismik etkilere sebeb olucağını savunuyordu ama bilim adamları bu deney sırasında 24 adet eski bir türe ait plankton fosilleri buldukları.

Diğer bir deney ise insanlar üzerinde. Bu deneyin amacı insanların tırnak yemesine engel olmaktı. İnsanlar uykuya dalıyor ve tırnak yemenin iğrenç olduğundan ve tırnaklarım çok pis ve iğrenç cümlesi yüzlerce kez tekrarlanıyordu ve insanlar uyanınca tırnaklarını yemiyordu ve deneyi yapanlar bu deneyin yüzde 40 oranında başarıya ulaştığını söylüyor. Bu deneyin tek iğrenç yanı belkide deney sırasında uyumamak.

Klonlama da bu tehlikeli deneylere örnek gösterilebilir ama işin sonunda iyilik var çünkü klonlama sırasında genleri ve DNA’ları oluşturan bizleriz eğer bir hata bulursak düzeltiriz böylece zihinsel engelli ya da fiziksel engelli kişiler doğmamış olur hatta doğacak olan çocuğunun saç rengini bile ayarlayabilirsiniz ancak bu deneyde küçük bir pürüz var o da insanlarda hiç denenmeyip sadece bir koyunun klonlanmış olması. 

 Kimyasallar ile iç içe olmak sizi kanser edip öldürebilir sonuçta onlar kimyasal. Ölüceğiniz yüzde yüzden neden başka insanlara yardım etmeyesiniz ya da neden gönüllü insanlarla bir olup başka hastalıklar için tedavi bulunmasına yardım etmeyesiniz

Bana göre insanlık için bir deney yapılıyorsa tehlike ne olursa olsun yapılmalı küçük bir karadelik ya da bir deprem hatta bir koyun dünyanın sonunu getirecek değil ya. Dünyanın sonunu getirecek bir şey varsa o da bizim deneysiz ve risk almadan yaşamamızdır

(Visited 301 times, 1 visits today)