İnsanlık İçin Risk

Dünyada her geçen gün yeni bir problemle karşılaşıyoruz. Aslında bu problemler bizim peşimizi hiç bırakmıyor sadece daha önemlisi yolumuza çıkıyor ve biz diğer eski problemimizi daha sonra uğraşmalıyız diye düşünerek karşımıza sonradan çıkan daha büyük problemle uğraşıyoruz. Dünyadaki problemler de böyle işte. Her geçen zaman yeni problemlerle karşılaşıyor insanoğlu ama eski problemler asla geçmiyor. Bazılarının geçmesi için aramızdan bazılarının büyük ya da küçük fark etmeden risk alması gerekiyor. Peki bu risk alınmalı mı yoksa alınmamalı mı? Bazıları bu riskin alınması gerektiğini düşünüyor, diğerleri ise alınmaması gerektiğini düşünüyor.

Bu riskin alınmamasına katılmıyorum çünkü risk alındığında daha az kayıp olacağını düşünüyorum. Risk almak demek risk aldığı konunun kesinlikle başarılı olduğu anlamına gelmez. Bazen bu konu başarılı sonuçlanamayabilir ve risk alan insanın ölümüne bile sebep verebilir. Ama bu risk almamamız anlamına gelmez. Çünkü risk almamamız insanoğlunun büyük çoğunluğunun hayatlarının sonuna neden olabilir. Bu durumu şuan yaşadığımız güncel bir problemle bağdaştırıp örnek vermek vermek istiyorum. Covid-19 şuan bütün dünyanın önceliği olan bir problem. Gün geçtikçe sayısı artan ve insanların ölümüne sebep veren bir problem. Peki bu sağlık probleminin çözümü ne, tüm insanların ölümünü durdurmak için yapmamız gereken şey ne? Bu insanları öldüren sorunu önlemenin tek yolu bu hastalığı geçirecek bir aşı tedavisi bulunması. Peki bu aşının yan etkileri olacak mı, insanlara zara verecek mi, işe yarayacak mı yoksa işe yaramayacak mı? Bütün bu soruların cevabını bulmanın tek yolu risk almak ve denemek. Bazı insanlar risk alıp bu işe gönüllü olmalı ve sonuçlarına göre hareket etmeliyiz. Bir kaç başarısız deney olacaktır elbet. Bu demek oluyor ki risk alacak insanlar işe yaramayan aşılar sonucunda zarar görebilecek hatta daha kötüsü ölebilecek. Bu durum tabi ki de çok kötü fakat risk alınmazsa doğru aşı hiçbir zaman bulunamayacak ve insanların neredeyse hepsi ölecek. Risk almadan hiç bir şansımız olamaz fakat risk alırsak bir şansımız olur, yaşama ihtimalimiz artar.

Bu durumun tıpatıp aynısı kendi hayatlarımız için de geçerlidir aslında. Bir sorun yaşarız, bu sorunu risk alarak düzeltebiliriz ya da düzeltemeyiz. Ama risk almazsak hiç düzeltemeyebiliriz, risk alarak kazanabileceğimiz şansları elimizden kaçırmış oluruz. Bazı insanların risk almamasının sebebi risk almalarına rağmen başaramamaları sanki onları elinde ama risk almadan başaramamaları onlar yüzünde değil. Bence her ne olursa olsun risk almalı ve şansımızı denemeliyiz.

(Visited 57 times, 1 visits today)