İnsanoğlu ve Öte Gezegenler

Farklı gezegenlerde yaşam, bu düşünce yüzlerce yıldır  insanların kafasını kurcalıyor. Dünya’dan başka gezegenlerde yaşamak insanların geleceği açısından akla güzel gibi gelse de en azından şu an sahip olduğumuz bilgilere bakacak olursa çok da olağan gözükmüyor. Fakat konumuz sadece bu değil. Acaba başka gezegenlerde veya farklı galaksilere yerleşim yeri kurmaya gitmeli miyiz, yoksa Dünya ile ilgilenip gezegenimizin sorunları ile mi ilgilenmeliyiz?

Bilim insanları yaşanılabilirlik ve yaşam kalitesi olarak Dünya’ya en yakın olarak 1900 ila 10 bin ışık yılı uzaklıkta yeni 24 öte gezegen keşfetti. Tabii ki bu uzaklık şu an ki teknolojimizle kıyaslanacak olursa büyük bir rakam. Mesela İsviçreli Nobel Ödüllü akademisyen ve astrofizikçi Michael Mayor’a göre bu konu oldukça net. Onun düşüncesine göre insan nesli ne yaparsa yapsın herhangi bir öte gezegene yani Güneş Sistemimiz dışında bir gezegene asla gidemeyeceğiz. Michael Mayor’un bu düşüncesinin nedeni basit, tabii ki geçecek süre. Ona göre bütün yıldızlar tamamen erişilemez durumda. “Eğer başka yaşanılabilir gezegenlere seyahat için gerekli fizik varsa bile bizim tarafımızdan bilinmemektedir ve bunu kavrayabilmek için kütle, ivme ve enerji anlayışımızı tamamen değiştirmemiz gerekmektedir.”

Fakat eğer bu ilerde mümkün olursa ya da mümkün olsaydı insanlık hemen Dünya’yı terk edip farklı gezegenlere yerleşim kurmalı diye düşünen bir kesit mevcut. Fakat bu düşüncenin doğruluk payı neredeyse yoktur. Evet, böyle düşünmelerinin sebebi Dünya’nın gidişatı. Her geçen gün daha da kötüye gidiyor. Örnek olarak 2019 yılı sonu itibari ile biten son 10 yıl dünya tarihinin en sıcak yılı olduğu Dünya Meteoroloji Örgütü tarafından kabul gördü. Her geçen gün su kaynakları hızla azalıyor ve kirleniyor. Ama Dünya’yı bile bu hızla tarihe gömerken başka gezegenlere bir nevi kaçmamız ne kadar mantıklı? Aksine, Dünya böyle bir durumda olduğu için onu kurtarmaya çalışmalıyız. Ayrıca sonuçta başka gezegenlere gitsek bile hiçbir şey eskisi gibi olamaz. Yani bunlar adı üstünde benzer gezegen, bizim için en yaşanabilir gezegen Dünya. İşte tam da bu yüzden insanlık bence öncelikle kendi dünya sorunları ile ilgilenmeli, yoksa zaten nereye gidersek gidelim, Dünya’ya böyle değersiz bir toprak parçası gibi davrandığımız sürece gittiğimiz gezegenlere de yıkım getiririz.

Yani sonuç olarak söylemek istediğim şey şu, Dünya da yaşayan insanlar gezegenimiz konusunda daha duyarlı olmalı ve dünyamıza daha iyi bakmalıyız. Sanki her gün yeni bir gezegen bulabilirmişiz gibi Dünya sorunlarını hiçe sayıp arkamıza yaslanamayız. Eğer insanoğlu bir gün gerçekten öte gezegenlere yerleşim kurabilirse ne güzel. Fakat Dünya’ya olan sorumluluklarımızı unutmadan.

(Visited 5 times, 1 visits today)