İnsanoğluna Yeni Tehdit: Süper İnsan

İnsanoğlu akıllandıkça Dünya daha tehlikeli bir yer olmaya başlıyor. Teknolojinin etkisiyle giderek gelişmeye ve bunun sonucunda yok etmeye başlıyoruz. Dünya üzerinde insan dışında bilinçli olarak kendi türünü bu seviyede katleden başka bir canlı olmadığını bilmek, gezegenimizde asayişi sağlayacak üstün bir kişinin gerekliğini sorgulatıyor.

Küçükken birçoğumuz süper kahraman olmayı hayal etmişizdir. Son günlerde bilim insanları bir süper insan projesi üzerinde çalıştıklarını duyurdu. Bu haberin duyurulmasından sonra kendimi güvende mi hissetmeliyim, yoksa hayatımı bir insanın merhametine mi emanet etmeliyim bilemedim. Çocukluğumuzda gördüğümüz süper kahramanların hepsi insanlığı kötü adamlara veyahut uzaylılara karşı koruyan karakterlerdi, şimdi ise kendimizi kendimizden korumak için bir süper insan yaratmak oldukça üzücü. Yaratılacak bu süper insanın bir süper askere dönüştürülmesi içten bile değil. Her ne kadar deneyler Birleşmiş Milletler gözetiminde yapılsa da Dünyaya hükmeden kimi güçlerin varlığını inkar etmek saçma olur. Tüm bu tehditleri göz önüne alırsak bu denli güçlü bir insanın sorun çıkarmayacağını düşünemeyiz.

Optimistik düşünmek gerekirse, bu insan elbette dünyaya birçok katkı sağlayacaktır. Seçilecek insanın ise birçok özelliğe bakılarak seçilmesi gerektiği ise bir gerçek. Büyük güç büyük sorumluluk getirir. Bu büyük gücün aynı zamanda mücadeleyi körüklemesi oldukça büyük bir ihtimal. bu süper insan gücüyle bir ‘kötülere’ karşı bir mücadele oluşturacak, bu da çatışmayı getirebilir. Bizi korumak yerine daha büyük sorunlara yol açabilir.

Bir süper insan yaratmak yerine daha mekanize ve dünyada tehdit oluşturan ülkelere karşı her milletten askerler ile bir dünya ordusu kurmak bir süper insan yerine daha akılcı ve güven verici geliyor. Kendimizi bir insanın vicdanına bırakmak isteyeceğimiz son şey olabilir.

İnsanlık birbirini tehdit etmeye devam edecek, çünkü insanın doğasında kendini diğerinden üstün göstermek var. Kendimizi ne kadar korumaya çalışsak da insanın doğasına karşı gelemeyiz.

(Visited 61 times, 1 visits today)