İnternet Alışverişinin Ne Gibi Tehlikeleri Olabilir

0İnternet kullanımı her geçen gün artmakta. Her gün evden çıkarken gördüğünüz Kapıcı Mehmet Amca ve ya simit almak için gittiğiniz Bakkal Hüseyin abi bile artık internet kullanıyor. son zamanlarda ortaya çıkan bir video var.çocuk koşarak bakkala geliyor ve cama çarpıyor. Bakkal sahibi o sırada bilgisayar oynadığı için çocuğu fark etmiyor ve ya görmezden geliyor. Peki  internet sadece oyun sektöründe mi kullanılıyor .

İnternet sadece oyun sektöründe değil neredeyse hayatımızın her yerinde kullanılmaktadır. Telefonunuzda kullandığınız internetin bittiğini ve internetiniz yenilenene kadar internetsiz kaldığınız anları hatırlayın. Artık nerdeyse her işimiz için internet kullanıyoruz. Alışverişde bunlardan bir tanesi.

Günümüzde Yerimizden kalkmadan her türlü alışveriş ihtiyacımızı giderebiliyoruz. Mesela bir hafta sonra mezuniyet balonuz var. Fakat ne giyeceğinizi bilmiyorsunuz. Google amcaya mezuniyet kıyafetleri yazıyoruz. Kredi kartı bilgilerimiz girerek en beğendiğimiz kıyafeti alabiliyoruz.

İnternet alışverişini gerçekleştirmek için evinize daha 1 hafta önce aldığınız o çok rahat koltuktan kalkmadan alışveriş yapabiliyorsunuz. Fakat bütün bunlar olurken “Keşke o koltuktan kalksaydım dedirten olaylar gerçekleşebiliyor.”.

başınıza gelebilecek en kötü şey siber saldırıya uğramak. Siz ne kadar “Bana bişey olmaz yaaa.” diye etrafta dolaşsanızda karşınıza  çıkabilecek şu taz bir linkle siber saldırıya uğrayabilirsiniz.”https://goo.gl/53QiGE”(link güvenlidir). Türkiyede günde yaklaşık 2000 kişi siber saldırıya uğruyor. Hatta siber saldırıları canlı olarak izleyebileceğiniz bir internet sitesi bile mevcut.”http://map.norsecorp.com/#/”

Peki siber saldırıya uğradığınızda ne oluyor. Bilgisayar

 

ınıza uzaktan erişim sağlamış bir kişi tarayıcınızın arkasında bıraktığı çerezler ve ya kaydettiği şifreler arasından kart bilgilerinizi ve ya şifrelerinizi çalabilir. Eğer daha önce herhangi bir internet sitesinde kredi kartı kullanarak alışveriş yapmadıysanız şanslısınız.

Peki bunun tek riski siber saldırılar mı. Cevap koca bir HAYIR. İnternet ortamında dolandırılma olasılığınız çok yüksek. Mesela siz hepsiburada.com sitesi üzerinden bir alışveriş yapacaksınız. Bazı dolandırıcılar hépsiburada.com diye bir site açıyorlar. Site tasarımını birebir aynı yapıyorlar. Çoğu insan linklere dikkat etmez. Mesela siz bir internet kullanıcısısınız. telefonunuzu yenileme vaktiniz geldi. Ve bu işi internetten yapma kararı aldınız. Aklınıza ilk olarak hepsi burada geldi. google arama motoruna hepsi burada yazdınız. Google sizin yaptığınız aramalara göre sonuçları gösterir. Şansınıza en üste hépsiburada.com geldi. Tıkladınız ve istediğiniz telefonu 1000 tl indirimli aldınız. Ürünümüz kargoya verildi şeklinde mesaj geldi. 3 haftadır kargo bekliyorsunuz fakat gelen bir kargo yok. Ge

çmiş olsun. DOLANDIRILDINIZ. Bu sebepten dolayı linklere her zaman dikkat etmek lazım.

Sadece bunlarla sınırlı değil. Yapacağınız bir kıyafet

alışverişinde bedeninize uymayan kıyafet göderebilirler. Mesela siz normalde “s” beden giyiyorsunuz. Fakat internetten alışveriş yaparken size bu firmanın küçük kalıp ile üretim yaptığı size söylenmiyor. Kıyafet geldiğinde içine bile giremiyorsunuz.

Birde fotoğraftaki ürün ile aynı ürünü göndermeyenler var. bunun üzerine konuşacak fazla bişey yok. Görsel herşeyi anlatıyor zaten.

İyi yanlarıda yok değil. Yerinizden bile kalkmadan Çinden alışveriş yapabiliyorsunuz.  Ve ya bu ürün bu mağazamızda kalmadı lütfen gidip şu mağazamıza bakın cümlesini duymaktan kurtuluyorsunuz. Zaten internet sitesinde yoksa yoktur. Ayrıca bazı ürünleri daha uygun bir fiyata satın alabiliyorsunuz.

Kısacası internetten alışveriş kimine göre mantıklı kimine göre değil. Başını kaşıyacak vakti olmayanlar için dünyadaki en iyi şey. Mağaza mağaza dolaşıp bumu güzel şumu güzel diye düşünmüyorlar. Ne kadar tehlikeli olsada güzel  yanları çoğu zaman ağır basıyor.

 

(Visited 123 times, 1 visits today)