İnternet Mağazaya Karşı

Varsayalım ki Ankara’da oturuyorsunuz. Bir gün bir şeye çok ihtiyacınız oldu diyelim. Şehrin her yerini aradınız fakat öğrendiniz ki o şey sadece İstanbul’da var. Ne yapardınız, gider alır mıydınız yoksa internetten sipariş mi ederdiniz?

İnternetten alışveriş, hayatımızı oldukça kolaylaştıran bir alışveriş yöntemi. Almak için başka şehirlere hatta ülkelere gitmenize gerek kalmadan o şeyi sizin kapınıza kadar getirebiliyor. Ya da yakınızda da olsa almak için zamanınız mı yok (ya da üşeniyor musunuz) ? O zaman internetten alışveriş yardımınıza koşuyor. Aldığınız ürün yanlış mı geldi ? İade edin! Bolca ödeme seçeneği de cabası. İster kapıda ödeyin ister kredi kartı ile ödeyin. Fakat her iyi bir şeyde olduğu gibi bunun da kötü tarafları var. Mesela güvenilir olmayan bir siteden bir şey almaya çalışırsanız kredi kartı bilgileri gibi kötü amaçlı kişilerin eline geçmemesi gereken bilgilerinizi çaldırabilirsiniz. Buna önlem olarak İninal Kart gibi ön ödemeli kartlar kullanabilirsiniz. Yine bu tip sitelerden alışveriş yaptığınızda kargonuz boş kutu olarak (ya da salatalık) olarak  gelebilir. Aldığınız ürün ucuzsa pek üzülmezsiniz ama telefon gibi pahalı bir şey aldıysanız vay halinize. Yine bu tip siteler uygulamamızı yükleyin ayağına cihazınıza virüs yükleyebilir ki bu size çok pahalıya patlayabilir.Bir de güvenilir sitelerde de olan bir virüs türü var ki siteler dahi kendilerinde bu virüsün olduğunu bilmiyorlar. Son zamanlarda değeri çok artan Bitcoin madenciliğini bu hackerlar sizin cihazınıza ”BitcoinMiner” virüsü gibi virüsler yükleyerek sizin cihazınızdan Bitcoin elde edebilirler. Bu size maddi anlamda bir kayıp yaşatmaz ama bilgisayarınızda ciddi bir performans kaybı yaşarsınız. Bir de alışveriş sitesinde sorun olmasa bile kargonuz çok uzun sürede gelebilir ya da gelirken yolda zarar görmüş ya da hatalı boyda olabilir. İade edebilirsiniz fakat bazı sitelerde bu durum hiç değişmiyor, kargolar hep sıkıntılı geliyor.Mağazalara bakacak olursak alacağınız ürünü görerek alıyoruz, deniyoruz, daha güvenerek alıyoruz. Yaşlı dedenin yaptığı el yapımı tespihi ve bunun gibi eşyaları internette bulamayız, gidip almak zorundayız. Kötü yanları olarak mağazalarda ödeme seçenekleri kısıtlı, burada da kredi kartı billgileri çalınabilir.Ortak sorunları ise aldığımız defolu üründe mağaza o yırtığı siz yaptınız deme olasılığı ve o mağazayla gereksiz yere mahkemelik olma ihtimaliniz var. Bankadan bankaya taksit seçenekleri değişiyor ki bizim kullandığımız kredi kartları ile taksit seçenekleri uyuşmuyor olabilir.

Sonuç olarak her ikisini de kıyasladığımızda internetten alışveriş mağazalara göre daha avantajlı çünkü bizi mağaza mağaza dolaşmaktan kurtarıyor ve sorunları da yakın zamanda çözülebilir.

Kaynakça:

http://www.webtekno.com/e-ticaret-siteleri-dijital-para-kazmak-icin-ziyaretcilerin-islemcilerini-somuruyor-h36233.html

İnternetten Alışveriş Yapmanın Yararları ve Zararları Nelerdir Maddeler Halinde

(Visited 46 times, 1 visits today)