İnternet Olmasaydı

İnternet’ i çok sevsek bile onun bize yararları ve zararları vardır. Mesela olumlu yönlerini bir inceleyelim. Babama eskiden İnternet yokken uzaktaki arkadaşlarıyla nasıl görüştüğünü sorduğumda babam da bana dedi ki “Ya telefon ederdik, telefon olmadığında da mektup yazardık”.  Mektuplar ne kadar zamanda gider diye sorduğumda da bir hafta sürdüğünü söyledi. Cevap gelmesi de bir hafta sürüyorsa o zaman mektubuna cevabı iki haftada alıyor demektir. Şu anda Whatsapp’da arkadaşınıza attığınız mesaja anında cevap alabiliyorsunuz. Düşünsenize ya şu anda size cevap iki haftada gelseydi dayanabilir miydiniz? Hatta mesajınıza cevap vermedi diye kıza da bilirdiniz. Yani İnternet’ in insanlar arasında nasıl kolay ve hızlı bir iletişim kurdurduğunu görüyor musunuz?

Eskiden babam okuldayken ödevler için araştırma yaparken sadece evdeki kitapları ve ansiklopediler kullanabiliyormuş. Yani derinlemesine araştırma yapamıyormuş. Şimdi ise İnternet yoluyla bilgiye çok daha kolay ve hızlı ulaşabiliyoruz. Düşünsenize şu an dünyadaki bütün kitaplara ve bütün ansiklopedilere İnternet’ ten ulaşabiliyoruz.  Bu da bize derinlemesine araştırma yapabilme imkanı sağlıyor.

İnternet’ in olumlu yönleri varken olumsuz yönleri de vardır.

Mesela İnternet sevdiklerimizle bizi yakınlaştırırken birbirimizden uzaklaşmamıza da neden oluyor. İnsanlar İnternet’ le uğraşırken birbiriyle sohbet etmeyi unutuyor ve bu da onları bağımlı yapıyor.  Mesela çocuklar İnternet’ le uğraşmaktan sokakta oyun oynamayı unutuyor. İnsanlar hiç spor yapmıyorlar.

İnternet’ in olumsuz etkilerinden kaçınmalı, olumlu etkilerinden de faydalanmalısınız.

(Visited 98 times, 1 visits today)