İnternetin Fark Edilmeyen En Önemli Parçası

İnternetin yaygınlaşmasıyla günlük tüm işlemlerimizi internetten yürütür olduk. Film izleyeceksek internetten izliyoruz. Araştırma yapacaksak internetten yapıyoruz. Müzik dinliyoruz, hatta kitap bile okuyabiliyoruz internet üzerinden. Ama internete taşınmış olan, verdiğim örneklerin hepsinden daha önemli olan bir şey var: alışveriş.

Sayabileceğiniz hemen hemen her şeyi internet üzerinden satın alabiliyoruz artık. Elektronik eşyalardan yiyecek içeceğe kadar her türlü şey artık sadece bir tıklamayla ayağınızın ucuna kadar getiriliyor. Ülkemizde Gittigidiyor, Hepsiburada gibi sitelerle; dünya çapında da Amazon ve Ebay ile alışveriş artık çok daha kolaymış gibi gözüküyor. Ama her şey göründüğü gibi mi? Büyük bir nimet gibi görünen bu şeyin bize karşı hiç tehlikesi yok mu?

İnternetten alışveriş yapmanın bize bolca faydası var. Bunlardan en önemlilerinden biri kolaylığı. Evinizin dışına bir adım bile atmadan istediğiniz her şeyi alabilmek eğer bir fiziksel engeliniz, rahatsızlığınız varsa, veya sadece üşengeç biriyseniz oldukça işinize yarıyor. İnternetten kullanılmış ürünlerinizi de kolayca satabilirsiniz veya ikinci el ürünler alabilirsiniz. Alıcıysanız istediğinizi bu şekilde daha ucuza alabilir, satıcıysanız da artık kullanmadığınız bir şeyi başka bir şey almak için satabilirsiniz. Ama benim için en önemlisi, yakınınızda bulamayacağınız ürünleri satın alabilmek. Şehrinizde, hatta ülkenizde istediğiniz herhangi bir şeyi bulamayabilirsiniz. Çoğu zaman bunlar elektronik eşyalar oluyor. Ancak internet üzerinden yurt dışından da sipariş verebileceğiniz için bu bir sıkıntı olmaktan çıkıyor.

Bu faydaların yanında zararlar da geliyor tabii ki. Her şeyden önce İnternet’te nereden, kimden alışveriş yaptığımızı çok iyi seçememiz lazım. İnternette her satıcı esnaf veya iş olarak bunu yapan insanlar değil. Bu durumda aralarında sizi dolandırmaya çalışanlar da oluyor. Bu insanlar eğer bir alışveriş platformundaysa oradaki profillerinden satışlarının ne kadar başarılı olduğunu görebilir, bu şekilde diğerlerinden ayırt edebilirsiniz. Ayrıca İnternet üzerinde alışveriş yaparken çoğu zaman kredi kartınızı kullanacaksınız. Bu da kullandığınız siteleri doğru seçmeniz gerektiği anlamına geliyor. Kredi kartı bilgilerinizi bilinmedik bir siteye verirseniz bilginizin çalınma ihtimali bir hayli yükseliyor. Aldığınız ürünün durumuna da dikkat etmek lazım. Özellikle ikinci el ürünlerde yapabileceğiniz en iyi şey ürünü kişiden şahsen teslim alıp, teslim sırasında ürünü kontrol etmek olur. Bazı kişiler bozuk veya orijinal olmayan ürünler gönderip, sonra da paranızı alıp kaçabiliyorlar çünkü.

Eğer benim fikrime gelecek olursak, tüm tehlikelerine rağmen doğru kullanıldığında internetten alışveriş yapabilmenin günümüzde önemli bir yeri olduğunu ve yavaş yavaş bir ihtiyaca dönüştüğünü düşünüyorum. Alışverişin internette, diğer verdiğim örneklerden daha önemli olduğunu söylemiştim. Bunun sebebi alışverişin zaten verdiğim örnekleri kapsamasıydı. İnternetten izlediğimiz filmleri satın alıyoruz, dinlediğimiz müzikleri satın alıyoruz. Bu da alışverişi zaten internette yaptığımız çoğu şey için gerekli kılıyor. Ama saydığım riskler bazı kişiler için fazla rahatsız edici gelebilir. Yani sonuç olarak ortada kesin bir şey yok. İnternet’ten alışveriş yapmanın daha iyi veya daha kötü olması tamamen kişisel tercihe kalmış.

(Visited 63 times, 1 visits today)