İnternetin Olumlu ve Olumsuz Yönleri

Günlük hayatımızda birçok teknolojik alet kullanmaktayız. Bu teknolojik aletlerden biri olan bilgisayar 1671 yılında Gottfried Wilhelm Leibniz tarafından tasarlanmıştır. O dönemlerde bilgisayarlar sadece toplama, çıkarma, çarpma ve bölme işlemleri yaparken şu an kullandığımız bilgisayarlarla internet sayesinde istediğimiz her şeyi yapabilir öğrenmek istediğimiz her bilgiye ulaşabiliriz. 1969 yılında ABD Savunma Bakanlığı bünyesindeki “İleri Araştırma Projeleri Ajansı” tarafından ortaya çıkarılan interneti Türkiye 1993 yılından beri kullanmaktadır. Günümüzde interneti kullanmayan kişi sayısı da oldukça azdır. Peki hayatımızda büyük bir yer edinen internetin olumlu olduğu kadar olumsuz yanları da var mıdır?

İnternetin olumlu yönlerinden biri olarak bilgiye erişimimizi kolaylaştırdığını söyleyebiliriz. Eskiden istediğimiz bir bilgiye ulaşmak için çaba sarf ederken günümüzde etrafımızda bulunan teknolojik aletler sayesinde birkaç dakikada öğrenmek istediğimiz şeyi bulabiliriz. Bunun dışında okula yardımcı olacak faydalı videolar izleyebilir kendimizi daha da geliştirebiliriz. Eğer dışarı çıkacak zamanınız yoksa ve bir enstrüman çalmak istiyorsanız internet sayesinde videolar izleyebilir ve araştırıp öğreneceğiniz bilgiler sayesinde kendi başınıza bir müzik aleti çalmayı öğrenebilirsiniz. Yine internet sayesinde diziler, filmler izleyebilir oyunlar oynayabilirsiniz. Kendinize dünyanın dört bir yanından arkadaşlar edinerek sohbet edebilir ve sosyal medya siteleri sayesinde sosyalleşebilirsiniz. Eğer meşgul bir insansanız ve alışveriş merkezine gidecek zaman bulamıyorsanız mağazaların internet sayfalarından kredi kartıyla ya da kapıda ödeme seçeneği ile alışveriş yapabilirsiniz. Aynı zamanda kalabalıktan da hoşlanmıyorsanız internet üzerinden alışveriş yapmanız sizin için daha uygun olacaktır. Bunlar dışında internet gidemediğiniz yerler hakkında  bilgi sahibi olmanızı sağlar. Diğer ülkelerde gelişen olayları da takip etmenizde yardımcı olur.

Hayatımıza birçok yönden yardım eden internetin aynı zamanda olumsuz yanları da vardır. Bunlardan biri de interneti çok fazla kullanma sonucunda kişinin sosyal hayatından koparak uzaklaşmasıdır. Oyunların, sosyal medya sitelerinin bağımlılık yapması ve kişiyi tembel birine dönüştürmesi de internetin olumsuz yanlarındandır. Sürekli ekrana bakılması nedeniyle göz sağlığını kötü yönde etkilemesiyle beraber internet kullanımı sırasındaki pozisyonun çeşitli fiziksel ağrılara yol açabilmesi de mümkündür. Bunlarla beraber bir süre sonra insanda dikkat bozukluğu gibi sorunların oluşmasına da neden olabilir. Gereğinden fazla kullanıldığında vakit kaybına neden olur ve kişinin kendine, işine ya da çevresine ayırması gereken zamanı çalmasını sağlar. Aile içinde paylaşımın azalmasında da etkili olur. Aynı zamanda internet üzerinden oynanan çeşitli oyunlar sayesinde çocukların şiddete yönelimlerine de sebep olur. Dolandırıcılık, sahtecilik gibi suçların bilişim ortamlarında işlenebilmesi de internetin olumsuz yanlarından biridir. Bir siteden ürün isteyip kredi kartı seçeneğiyle ödedikten sonra gelen ürünün istediğiniz şeyle alakası olmadığını ya da kırık geldiğini görebilirsiniz. Bu yüzden de internetten alışveriş yaparken dikkatli olmalı ve güvenilir siteler seçmelisiniz. Aynı zamanda da bir sitede yazan bilgiye direkt inanmayıp birkaç siteden araştırmalar yapmalısınız.

 

(Visited 1.710 times, 1 visits today)