İnternetten Alışveriş ve Bilinmesi Gerekenler

İhtiyaçlarımızın günden güne arttığı bu dönemde alacaklarımızı temin etmek için çeşitli yollara başvururuz. Örnek verecek olursak alışveriş merkezleri, mağazalar, marketler ve daha birçok yer bizim ihtiyaçlarımızı karşılamak için vardır. Peki ya ihtiyacımız olan şeyi bulamasak, mağazaya gitmeye üşenirsek başka modelini almak istersek veya daha indirimli almak istersek ne yapacağız? Bunun için çoğumuzun aklına gelen şey tabii ki de, internet.

İnterneti hayatımızın neredeyse her alanında kullanırız, alışveriş de bu alanlardan biridir. Mağazalar gibi ihtiyacımızı karşılayan internetteki alışveriş sitelerinde mağazalara karşın daha çok ürün bulabilir, diğer internet sitelerine göre fiyatları karşılaştırabilir ve yerimizden kalkmadan istediğimiz şeyin kapımıza gelmesini sağlayabiliriz. Mağazalarda ise bir ürünün fiyatını karşılaştırmak için diğer mağazalara da bakarak zaman kaybederiz. İnternette ise ürünün adını, kodunu veya özelliklerini yazıp 2 dakika bile sürmeden o ürünün tüm sitelerdeki fiyatını öğrenip en ucuzu neredeyse oradan alabiliriz. Aynı zamanda mağazalarda istediğimiz ürünü aramak için kaybettiğimiz zamanı internet sitelerinde kategori ve filtrelerle kazanabiliriz. Mesela alışveriş merkezinde bir ürünü çok beğendiniz ve almak istediniz ama görevliye sorduğunuzda bu ürünün sizin bedeninize veya ayakkabı numaranıza göre kalmadığını belirtti, internette giydiğiniz numarayı veya bedeni seçip ona göre ürünlerin sergilenmesini sağlayabilirsiniz. Veya mağazada o beğendiğiniz ürünün adını öğrenip internette olup olmadığına bakabilirsiniz.

Her şeyin bir iyi yanı veya kötü yanı vardır, internette çoğunlukla kullandığımız alışveriş sitelerinin de azımsanmayacak kötü yanları vardır tabii ki. Neredeyse her şeyimi olabildiğince internetten alan biri olarak şunu söyleyebilirim ki en sevmediğim şey aldığınız ürünün zamanında gelmemesi veya geç gelmesi. Bana göre bunun hem satıcı hem de kargo şirketleriyle bağlantısı vardır. İnternet sitesi kargonuzu geç de kargoya verebilir, sipariş verdiğiniz gün de kargoya verebilir veya kalmayan ürünün ilanını verdikleri için hiç vermez ve paranız 15 gün gibi uzun bir sürede iade edilir. Kargo şirketlerine gelecek olursak bana göre sitelerden çok onlar sıkıntı çıkarırlar. Yok kargonuzu yetiştiremedik, evde yoktunuz, kamyonumuz yoktu getiremedik gibi sinir bozucu cümleler kurarlar. Sonra bir de utanmadan şubeye gelin derler, böylece tahmini teslim gün sayısı 2 ise 2 den 15 e kadar çıkar veya bir ürün tam istedğiniz gibi çıkmadı ve iade etmek istiyorsunuz, o ürünü iade etmek için yine kargoya verip paranızın geri iade edilmesini bekleyip eğer o tam istediğiniz gibi çıkmayan ürünün farklı modelini veya başka numarasını almak isterseniz yine kargo parası ödeyip beklersiniz. Mağazada ise aldığınız ürünü gidip herhangi bir bekleme ve kargo ücreti derdi olmadan gidip hemen iade edebilir veya değiştirebilirsiniz.

Tüm zamanların çok konuşulan şeylerinden biri olarak “internete güvenmemek” deyimi yanlış bir ifadedir. Bunda bence internet siteleri veya kredi kartınızı ele geçiren hacker kadar alıcının da suçu vardır, internetten alışveriş yapmadan önce almak istediğiniz şeyi nereden alacaksanız internette site yorumlarını veya şikayetlerini okumadan alırsanız veya bilgisayarınızdaki, telefonunuzdaki virüsü fark etmezseniz sıkıntı çıkabilir ve ciddi dertlerle karşılaşabilirirsiniz. Gittigidiyor, Hepsiburada n11, AliExpress, Amazon ve eBay gibi satıcılarla birlikte çalışan siteler için ise satıcı puanına ve yorumlarına bakmak ve olabildiğince satıcı dışında (site tarafından) satılan ürünler tercih etmek de aynı zamanda size fayda sağlar. Puanlanmamış veya yeni katılmış satıcılardan ise alışveriş yapmak da tehlikeli bir davranıştır ve kandırılma olasılığınız yüksektir. Satıcı hakkında detaylı bilgi öğrenmek için ise satıcının profiline tıklamanız yeterli olacaktır. 

Satıcı seçeneği olmayan ve direkt firma tarafından gönderilen; Trendyol, Markafoni, Morhipo veya markalar tarafından gönderilen sitelerde dolandırılma olasılığınız sıfıra yakındır fakat yine de virüslere karşı dikkatli olmanız gerekir ve başta bahsettiğim gibi onlar da ürününüzü geç kargoya verebilir veya tedbirsizlikleri yüzünden vermeyebilirler.

Çoğu siteden alışveriş yapmış olmuş biri olarak sadece Morhipo, Trendyol, Amazon (Sadece Amazon tarafından satılan veya Fulfillment by Amazon yazan ürünler), n11 (Yüksek puanlı satıcılar %95 ve üstü) ucuz ürünler için AliExpress’i önerebilirim bunlar ve bazı markaların kendi siteleri dışında neredeyse tüm sitelerde sorun yaşadım ve gerekmedikçe kullanmıyorum. Hepsiburada’yı müşteri hizmetleri, alışveriş yaptığım çoğu zaman istediğimden farklı, hasarlı ürün gönderdikleri için ve Gittigidiyor’u 3 sipatişimde de çakma ürün gönderdikleri için ayrıca önermiyorum. Tabii bu biraz da şansla ilgili benim şanssızlığım sonucu olmuş olabilir, siz hiç sorun yaşamadığınız siteleri rahatlıkla kullanmaya devam edebilirsiniz söylediklerim sizi hep sipariş ettiğiniz sitelerden veya satıcılardan şüphe etmenizi sağlamasın.

Eğer internetten alışverişte kartınızın başka ellere geçeceğinden hala şüpheli iseniz ve bir türlü güvenemiyorsanız bankaların veya 18 yaşından küçük olanıza rağmen kart almak istiyorsanız ininal gibi ön ödemeli veya başka bir değişle sanal kart ve debit kartlara yönelebilirsiniz.

İnternet hayatımızı her alanda kolaylaştırdığı gibi aynı zamanda da alışverişte de kolaylaştırabilir. Hayatımızın her alanınında karşılaştığıız gibi intenetteki alışveriş sitelerinde de sorunla karşılaşabiliriz fakat bu sorunları en aza indirmek sizin elinizde.

Fotoğraf kaynak:

https://www.techinasia.com/talk/online-shopping-catching-women-india

http://www.haberankara.com/images/haberler/2017/06/flas-dev-kargo-sirketi-satiliyor/

https://image.freepik.com/free-vector/online-shopping-design_1212-594

https://fm.cnbc.com/applications/cnbc.com/resources/img/editorial/2015/12/04/103217475-GettyImages-499278534.1910×1000/

 

 

(Visited 89 times, 1 visits today)