İNTERNETTEN ALIŞVERİŞ YAPARKEN DİKKAT!

“Acele et!” annemin seslenişi ile evden dışarı çıktım. Sokağın önüne geldiğimde annem çoktan arabaya binmiş beni bekliyordu. Beni görebilmesi için elimi havaya kaldırdım. Camı açtıktan sonra “Nerede kaldın?” diye sordu. Ona cevap verdikten sonra yanındaki koltuğa oturdum. Annem arabayı çalıştırmak için kontağı çevirip gaza bastı. Ancak daha önce birkaç defa olduğu gibi motor önce çalıştı sonra titreyerek ve garip sesler çıkararak durdu. Annem yine söylenmeye başladı “Bu kaçıncı arıza, üç defa arabayı tamir için servise götürdük. Bir türlü arabanın arızasını gideremediler.”. Annemle birlikte eve geri döndük ve sonunda teyzemin internetten beğenerek bize önerdiği arabayı almak için işlemleri başlattık. Bu arada arıza yapan arabamızın satış işlemlerini yapacak olan babamın arkadaşını aradık.

Yeni aldığımız arabanın tüm işlemlerini internet üzerinden hallettikten sonra aracı almak için annemle buluşma noktasına gittik. O da ne? Burada kimse yoktu. Geldiğimiz adreste farklı bir iş yeri vardı. O an annemle birbirimize baktık. İkimizin de yüzünde hayal kırıklığı ve şok etkisi vardı. Dolandırılmıştık.

Ben olayın etkisindeyken annem “Hadi daha fazla vakit kaybetmeden polise gidelim.” dedi. Annem polislere durumu anlattı. Polisler bize derhal yardım edeceklerini, bu tür dolandırıcılık olaylarının son zamanlarda çok arttığını söylediler.

Sonuç olarak internetten alışveriş yaptığımızda kendimizi güvene almadan banka hesabı ve kimlik bilgilerimizi alışveriş işlemlerimiz doğrulanmadan yapmamakta büyük bir fayda olacaktır.

(Visited 4 times, 1 visits today)