İnternetten Alışveriş Yapmak Ne Kadar Mantıklı?

Günümüzde internetten alışveriş yapanların sayısı gün geçtikçe artmakta. Diğer yandan hala normal alışveriş merkezini tercih edenler de küçümsenmeyecek kadar fazla. Peki siz bunlardan hangisisiniz?

Aslında ben her iki taraftayım. İnternet alışverişlerim daha ağır basıyor olsa bile ikisi de bana güzel geliyor. Bu durum günün saatlerine göre ve ruh halime göre değişiklik gösteriyor. Hatta alacağım şeye göre bile değişiklik gösterebiliyor. Örneğin yemek yemek istediğimde internet üzerinden hemen söylemek varken gidip almak saçma geliyor. Diğer yandan giysi almak gibi riskli yani bedenin olup olmaması gibi bir sorun varken gidip almak daha mantıklı. Ancak yine de internetten alışveriş yapmak bugünler için pek fark teşkil etmiyor.

Artık herkesin elinin altında cep telefonları , tabletler veya bilgisayarlar var. Her an, her yerden kim ne isterse alıyor. İnternet üzerinden alışveriş yapmak insanlara daha kolay geliyor çünkü yattığınız yerden rahatça ne isterseniz alabiliyorsunuz. Ayrıca normalde yani alışveriş merkezlerinde olan indirimler gibi hatta daha iyi indirimler sayesinde internetten rahatça ucuza da alışveriş yapabiliyorsunuz. Tabii ki buradaki önemli nokta şu ki alışveriş yaptığınız sitenin ne kadar güvenilir olduğu. Hatta direk bana kalırsa internet üzerinden alışveriş yapmanın tek sıkıntılı noktası da burada bitiyor.

Günümüzde dolandırılma olayları dolardan hızlı yükseliyor.Artık utanmasalar dolandırıcılık diye meslek bile çıkartacaklar. Zaten araştırmalara göre bir şeyler satan alışveriş sitelerinin yaklaşık yarısından çoğu insanları dolandırmak için açılmış sitelerden oluşuyor. Buda demek oluyor ki alışveriş yapacağınız siteleri çok iyi bilmeniz gerekiyor. Buradaki püf nokta önce bu site hakkında tanıdıklarınız varsa çevrenizden onların görüşlerini almak. Ardından bu sitenin ne kadar güvenilir olduğunu araştırmanız interenette varsa eğer site ile ilgili yazıları okumanızı tavsiye ederim. Sonra baktınız sitede sıkıntı yok, hakkında iyi yorumlar okudunuz. O zaman gerisi sizin bahtınıza kalmış. Bu söylediklerim tabii ki tanınmamış ufak tefek ben dolandırıcıyım gibi gözümüzün içine bakan siteler için geçerli. Bu işi profesyonel yapan firmalara saygım sonsuz onları zaten biliyorsunuz birde benim anlatmama gerek yok.

 

Alışveriş merkezlerinde gezerek zaman harcamak bana biraz saçma geliyor ancak onun zevki de başka oluyor.  Hele birde arkadaşlarınla olduğun zaman gezerek çok eğlenceli olabiliyor. Daha çok kızlarda var ama bu olay, birde kıyafet deneyip arkadaşlarına göstermekte eğlenceli olabilir her ne kadar bugüne kadar başıma gelmemiş olsa da kızlar için dışarıda alışveriş yapma sebebi olabilir. Bunun yanı sıra sadece alışveriş değilde bir şeyler yemek birlikte bir şeyler yapmak gayet eğlenceli. Mesela alışveriş yaptıktan sonra veya önce sinemaya gitmek arkadaşlarınla benim çok hoşuma gider , aslında zaten bunlar olmasa dışarı alışveriş yapmanın bir anlamı yok diye düşünüyorum.

Sonuç olarak eğer arkadaşlarınızla keyif almak veya kafanızı dağıtmak istemediğiniz sürece dışarı alışveriş yapmanın bir anlamı yok. Diğer taraftan hızlı ve kolay internet alışverişleri benim için daha ön pozisyonda duruyor.

(Visited 335 times, 1 visits today)