İnternetten mi Mağazadan mı?

İnternetten alışveriş yapan insanların sayısı gün geçtikçe artmakta. Peki mağazalara gitmek yerine internetten alışveriş yapmanın avantajları ve dezavantajları neler? Siz nereden alışveriş yapmayı tercih ediyorsunuz?

Artık hepimizin akıllı telefonları var ve internetten arzu ettiğimiz zaman her yerden rahatlıkla faydalanabiliyoruz. Artık eskisi gibi dijital dünyada dolaşmak için bilgisayar başında oturmamıza gerek yok. Yani internete ulaşmak eskisinden daha kolay. Her an rahatlıkla kullanabildiğimiz bu internetin de bize sağladığı bir takım kolaylıklar var. Mesela alışveriş yapmak (ki bunu artık hemen hemen internet kullanan herkes yapıyor). İnternetten yaptığınız alışverişler mağaza mağaza dolaşmak zorunda olmadığınız için sizin daha az zaman harcayarak satın alma işlemini tamamlamanızı, almak istediğiniz ürünün yer aldığı bütün mağazaların fiyat aralığını kolaylıkla listeler yardımıyla karşılaştırarak ve önceden yapmış olduğunuz alışverişler sayesinde biriktimiş olduğunuz bonusları kullanarak yaptığınız alışverişin daha ucuz yapılmasını, mağazaların kapanma derdini düşünmeden dilediğiniz zaman alışveriş yapabilmenizi, indirim ve kampanyalardan daha kolay haberdar olmanızı ve önceden görüp çok beğendiğiniz bir ürünü mağazada bulamadığınız için internete bakıp anında bulabilmenizi  (geniş ürün yelpazesi olmasını) yani kısacası alışveriş yapma konusunda hayatınızı kolaylaştırmayı sağlayacak bir sistem. Peki bu sistemin hiç mi dezavantajı yok?

Tabii ki var. Mesela sitede görüp beğendiğiniz bir ürünü üzerinizde deneme şansınız olmaması, sipariş ettiğiniz ürünün günler hatta belki de aylar sonra gelmesi, ekranda görüp beğendiğiniz ürünün günler sonra elinize ulaşan ürünle alakası olmaması yani hayal kırıklığı yaşanması, satın aldığınız ürünün defolu veya bedeninize uygun olmayan bir şekilde gelmesi durumunda anında çözüm bulamamanız ve alışveriş yaptığınız sitenin güvenilirliği konusunda bilgi sahibi olmamanız bu sistemin dezavantajları.

Bu durumları göz önünde bulundurduğumda ben alışverişi internetten yapmayı tercih ederim çünkü benim de
çoğu insan gibi zamanım kısıtlı. Durum böyle olunca zamanımı planlı kullanmak benim için önemli bir hal alıyor. Bunun yanında internetten alışverişin dezavantajlarını düşünürsek önüne geçilemeyecek sorunlar olduğunu düşünmüyorum. Mesela internette görüp çok beğendiğimizden dolayı satın almak istediğimiz bir ürünün üzerimize uygun olup olmadığını anlamak için alışveriş siteleri ürün fotoğrafının yanına o ürüne ait en ve boy ölçülerini yazabilirler, biz de evimizde o fotoğrafın yanında yazan ölçülerin, üzerimizde deneyerek bize uygun olup olmadığını anlayabiliriz. Bir başka sorun olan site güvenliği konusu için de alışveriş siteleri, satın alma işlemleri için kart bilgilerini girmeden önce bizden şifre isteyebilir ve biz de o şifreyi girip kart bilgilerimizi yazdıktan sonra satın alma işlemini tamamlayabiliriz. Son olarak istediğimiz ürünün bize kısa zamanda gelememesi sorunu. Bu sorun için çözümü alışveriş yaptığımız internet siteleri değil, biz bulmalıyız çünkü eğer sipariş ettiğimiz ürünün bize acil ulaşması gerekiyorsa, bu noktada anlamalıyız ki zaman planlamamızda büyük bir olasılıkla problem var. Mesela kışlık giysi satın almak için kış mevsiminin gelmesini beklerseniz bu noktada sizin hatanız olduğunu kabullenmeniz gerekir. Alacağınız ürünün gelme süresini kafanızda hesaplayıp, çok gecikmeden alışverişinizi tamamlamanız sizin için en doğru yöntem olacaktır.

(Visited 192 times, 1 visits today)