İş Hayatına Evden Bakış

Günümüzde küçük ve yeni kurulan girişimler bir ofis tutmak yerine evden çalışarak işlerini gerçekleştirerek, şirketlerini büyütmeye çalışıyor. Bu evden çalışma yöntemi yani ”home office” kavramı git gide hayatımızda büyük bir yer almaya başladı. Özellikle internet üzerinden iş yaparken, bir online satış mağazanız varsa home office çalışmak bazı avantajları beraberinde getirebiliyor. Ancak home office çalışmak göründüğü kadar kolay bir iş değil.

Evden çalışma fikri herkesin ilgisini çeken bir çalışma yöntemidir. Evden çalışmanın birçok avantajı vardır. İstediğiniz zaman kalkıp işinize başlayabilirsiniz, sonuçta kim biraz daha uyumak istemez? Trafikte geçireceğiniz süre sizin yanınıza kar olarak kalır. İşe geç kalacağım korkusu olmaz, gereksiz yere gerilmemiş olursunuz. Her gün gittiğiniz birbirinin aynısı olan ofis odalarında çalışmak yerine kendi evinizdeki çalışma odanızı istediğiniz gibi döşeyip rahat bir çalışma ortamı sağlayabilirsiniz. Evde çalıştığınız için ofisin gürültüsünden ve dikkat dağıtıcı ortamından kurtulursunuz. Evden çalışmak aylık harcayacağınız masrafları da azaltır. Mesela her gün arabayla işe giden birisiyseniz akaryakıt harcamalarınız azalır, ofis için kira ödemek zorunda kalmazsınız, evden çalıştığınız için resmi kıyafet zorunluluğu da yoktur. Veya geceleri daha verimli olan birisiyseniz geceleri çalışabilirsiniz sonuçta önemli olan işin zamanında ve düzgün yapılması. Sürekli başınızda sizi gözetleyen birisi olmadığı için baskı altında hissetmezsiniz. İş yerindeki sevmediğiniz insanlara katlanmak zorunda kalmazsınız. İstediğiniz zaman dinlenip istediğiniz zaman çalışırsınız. Ailenizle daha çok vakit geçirebilirsiniz eğer çalışma saatinizi onların olmadığı zamanlara ayarlarsanız onlar geline birlikte bolca vakit geçirebilirsiniz.

Tabii bu avantajların yanında home office çalışmanın zararları da var. Her ne kadar istediğiniz saatte kalkıp istediğiniz saatte çalışsanız da bunları bir rutine oturtup disiplinli olmak zorundasınız. Burada da zamanı iyi kullanmayı öğrenmeniz gerekiyor.Disiplinli olmadığınızda etrafınızda dikkatinizi dağıtacak çok şey olabilir. Sosyal medyada fazla zaman geçirip işlerinizi aksatabilirsiniz. Ofise gittiğinizde oluşan o çalışma bilinci evde çalışırken oluşmayabilir televizyondaki sevdiğiniz bir program, çay içmeye gelen bir komşu veya evcil hayvanınız bile dikkatinizi dağıtabilir. Evden çalışmak sizi sosyalleşmekten uzaklaştırabilir. Çünkü gününüzün neredeyse tamamını evde geçirmek zorunda kalırsınız ve kısa süreliğine de olsa dışarıya çıkmazsanız bu sizin psikolojinizi bozabilir. Bazen de işinizi bir rutine sokmak için evinize gelecek misafirlerin sizin programınıza göre gelmelerini sağlamanız gerekebilir. Veya çok fazla rutine bağlı kaldığınız için sorunlar yaşayabilirsiniz.. Bu rutin belli bir süre sonra işinize odaklanamamanıza ve sürekli tek bir ortamda vakit geçirdiğiniz için psikolojik sorunlar yaşamanıza neden olabilir. Bu durumun önüne geçmek için haftanın belli günlerinde internet bağlantısı olan herhangi bir yerde (bir kafe, restoran, ortak çalışma alanları vb.) vakit geçirmeniz, rutininizin bozulmasını sağlayacaktır.

Home office kavramı herkesin yapmak istediği bir çalışma yöntemi olsa da insan sosyal bir varlık olması ve topluma ihtiyacı olmasından dolayı bu çalışma yöntemi haftanın belirli günlerinde olup insanların daha verimli olmaları sağlanabilir. Hiç kimse Robinson Crusoe’un durumuna düşmek istemez

(Visited 40 times, 1 visits today)