İşçi Robotlar

Yapay zeka teknolojisinde bugüne kadar olan ve bundan sonra olacak olan gelişmelerin çoğu,  insanlar kadar iyi çalışan, işlevli robotlar ile ilgili. Günümüzde robotlar insanların, hayvanların yerini alıyor; onların yaptığı birçok şeyi yapabiliyor. Teknolojideki bu ilerleme, bize gelecek hakkında bazı fikirler veriyor. Şimdiden birçok mesleği yavaş yavaş ele geçiren robotlar, gelecekte meslekler açısından ne gibi durumlara sebep olacak?

Her geçen gün robotlaşan dünyamızda hemen hemen her alanda robota rastlamak mümkün. İnsanların hayatını kolaylaştırmak için sağladıkları pek çok fayda varken, gelecekte teknolojinin daha da gelişmesi ile karşı karşıya kalacağımız sorunlar da artabilir. Robotlara en ihtiyaç duyulan sektör genellikle endüstri oluyor. Artan nüfus, üretimde artışa ve bu artış da daha çok işçi ihtiyacına sebep oluyor. Ancak fabrikalarda hem tüketicinin tüm beklentilerini ve ihtiyaçlarını karşılamak için, hem de popülasyona yetecek kadar üretim yapmak için insan gücü yetmemekte. Tüm bu sebeplerden dolayı fabrikalarda işçiler yerine pek çok işi halletmek için robotlar kullanılıyor. 

Peki, ya ustalık ve yetenek gerektiren mesleklerde de robotlar insanların yerini alabilir mi? Robotlar, bilgisayarlar ile yönetilen, kodlarına göre hareket eden ve yine kodlar sayesinde verilen görevleri yerine getiren makinelerdir. Yıllar boyu ustadan çırağa, nesilden nesile aktarılmış, ustaların elinde değer kazanmış meslekler öylece robotlar tarafından yok edilecek unsurlar olabilirler mi? Örneğin, eskiden çabalayarak o konuma gelmiş terziler tarafından uğraşarak dikilen, işlenen birçok eşya, şimdilerde tamamen makineler tarafından yapılır oldu. Öyleyse, neden şimdi yılların tecrübesiyle yapılan meslekler, ilerde robotlar tarafından yapılamasın? Ancak, göz önünde bulundurulması gereken bir nokta var: Tüm bu ürünler o yetenekli ustalar tarafından yapıldığı gibi olacak mı? İnsanlardaki zevki, detaycılığı, özeni bir robota kodlarla yerleştirmek oldukça zor olsa gerek. Ortaya çıkan bir iş mutlaka olacaktır, ancak hep olduğu gibi kusursuz ve özenli olabileceği konusunda şüphelerim var. 

Demek istediğim şu ki; usta ellerden çıkan ürünlerin dahi üretimi, robotlar tarafından bir şekilde devam ettirilebilir iken, neden tekdüze bir iş yapan fabrika işçilerinin yerini robotlar alamasın? Meslekler ortaya çıkar ve bir süre sonra bazı sebeplerden dolayı yok olurlar veya işleyiş şekilleri değişir. Gelişen ve değişen bir teknolojinin yanında ise mesleklerin yüzyıllar boyu aynı kalmayıp bazı değişimlerden geçmesi, yok olması ya da robotlar tarafından devam ettirilmesi günümüz ve gelecek normalleri için sıra dışı bir durum değil. 

(Visited 23 times, 1 visits today)