İşe Alımlarda Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Uzun zamandır hayalini kurduğum sektörün başına geçip iş veren olsam, bu işe girmek için aday olan kişiler arasından en doğru kişiyi seçmek için bu adaylarda dikkat edeceğim bir takım şeyler olurdu.

Bence eğer bir kişinin gerçekten bu iş için uygun bir kişilik olup olmadığını anlamak istiyorsanız önce bu işi ne kadar istediğini anlamamız gerekir çünkü işe girdikten sonra hemen sıkılıp ya da zorlanıp ayrılmak isteyen kişiler olursa bu olay şirketin birkaç kere eleman değiştirmek zorunda kalacağı anlamına gelir ve işlerin düzeni adına iyi bir gelişme olmayabilir.

Bu işi eğer gerçekten istiyorsa ikinci aşamaya geçebiliriz. Adayın motivasyonu. Motivasyon, aslında bu işi ne kadar istediğiyle bağlantılı bir şey. Ne kadar istekliyse o kadar motivasyonu yüksek olur ve ne kadar motivasyonu yüksek olursa şirket adına o kadar fazla yararı dokunabilir.

Tabii motivasyon ve istekliliğin yanında bu işte ne kadar iyi olduğu, eğitiminin ve bu işe başvurmadan önceki işinin ne olduğu, eski iş yerine ne kadar katkı sağlamış olduğu, bu iş için ne kadar uygun ve yeterli olduğu yani profesyonellik ve tecrübe çok önemli. Eğer işe alacağımız kişinin yaptığımız iş hakkında bir fikri yoksa,  bu yapacağımız işleri zorlaştırır.

Bütün bunların dışında işe alınacak kişinin şirket çalışanlarıyla birbirine duyacakları güven, samimiyet duygusu çok önemli. Güvenilir, sır tutabilen ve sözünün arkasında duran kişiler almak, şirketin isminin toplum tarafından iyi duyulmasını sağlayacak ve toplum gözünde şirket, güvenilirliğiyle tanınır hale gelecektir.

İyi anlamda hırslı elemanlar seçmek önemlidir. Kişi ne kadar hırslı olursa kadar işine asılıp şirket adına iyi adımlar atılmasında katkılı olur. Rakip şirketleri geçmemiz için şirketimizde hırslı elemanlar bulundurmak rekabetin bizim açımızdan başarılı sonuçlanmasına neden olacaktır.

Bunların yanında  o kişinin insan olarak iyi, yardımsever, hayvansever, doğayı seven, saygılı, hoşgörülü, barışçıl, kin tutmayan, dedikodu yapmayan, başarılı ama bunu insanların gözüne sokmayan, bağış yapabilen ve bunu da insanların gözüne sokmadan yapan, dağınık olmayan, işini ciddiye alan, kültürlü ve tarihini, dilini bilen bu zor bulunan insan tipinden alınacak elemanları seçmek zor da olsa çok önemli. Sonuçta hayalini kurduğum bu şirketin başına geçmişsem hem benim elemanlarla hem de elemanların birbiriyle iletişimi, şirketin itibarı ve bizim birbirimizle mutlu bir biçimde çalışabilmemiz çok önemli.

Şirketler arasında en iyisi ve topluma en yararlısı olmak istiyorsak işe girmek isteyenler arasından bu kriterlere uyan kişiler seçmek şirket adına verilecek çok önemli ve doğru bir karar olur.

(Visited 62 times, 1 visits today)