Işığın Gölgesi

Açlık dünyada 700 milyondan fazla insanın ulaşamadığı, günümüzde artık “lüks” olarak nitelendirebileceğimiz bir kavram. İnsanın ver oluşundan beri ihtiyaç duyduğu ve belki de her zaman duyacağı en temel şeydir beslenme. İnsan hiçbir şey yemeden ne kadar hayatta kalabilir ki? Pek çok insan hayata zorunlu olarak yapılması gereken ve ucunda ölüm olan bir şeyden mahrum kalıyor. Bunu düzeltmek için, yapılan bazı çalışmalar tabii ki var. Küçük çaplı olanlar ve büyük yardım merkezleri üzerine kurulmuş bazı kampanyalar olarak iki ayrı başlıkta ele alabiliriz konuyu. Peki küçük çaplı olanların arasında, bazı karışıklıklar sizi iyiden kötüye çevirebilir mi?

 

 

Bir insanı kuşkusuz açlıkla sınamak çok kötü bir şey. İnsanlara yardım etmek isteyen iyi kalpliler, dünyada iyi ki varlar diye düşünebiliriz ama buz dağının gözükmeyen tarafında yer alan, iyilik yapmayı kötülükle sağlamış insanlar, dünyada gölgelerin arasında geziniyorlar. Yolda aç birisi sizden yardım istediğinde eğer yeterli miktarda sizin de paranız yok ise o zavallı insana yardım etmek için suç işlemek sizi iyi birisi yapar mı? Bu olayı pek çok bakış açısından ele alabiliriz.

 

Birincisi, sizin o insana aç kalmasında diye çaldığınız yiyeceği başka bir insandan veya mağazadan çalıyorsunuz. İyilik yapmaya çalışırken diğer bir insanı, aç bırakıyor ya da satacağı ve para kazanacağı bir şeyden mahrum bırakıyorsunuz. İkinci olarak, eğer o insan sizden yardım istediyse siz hırsızlık yapıp ona yemek verin diye değil, sizin eğer fazladan paranız ya da yemeğiniz varsa diye istiyor. Eğer çalması gerekiyorsa zaten sizden yardım istemez. Son olarak, insanlara yardım etmek kuşkusuz iyi bir şey ama sizin işlediğiniz suç yüzünden o zavallı insan da suçlu bulunarak onun da başı derde girebilir. Sonuç olarak, bir insana yardım ederken ne yaptığınıza ve ne yapacağınıza her zaman dikkat edin.

 

 

Aç kalmış ve yapacak hiçbir şeyi olamayan bir insana vicdanı olan herkes yardım eder diye düşünüyorum. Sonuçta aç kalmak onun seçimi değil ve evet, bu adil de değil ve evet, sizin edeceğiniz yardımın belki de sizi hiçbir faydası yok, ancak bir insana yardım etmek için bir sebebiniz ya da çıkarınız olmamalı. Aç bir insana yardım ederken diğer bir insanın hakkını elinden almamalısınız, amacınız iyilik yapmak olsa da… Ne de olsa o insan sizi hayatının her anı hatırlayacak ve size günlerce teşekkür edecek. İnsanların bu durumlara düşmesi çok kötü bir şey. Hayattaki tek amacınız yaşamak ise işte bu adil değildir. Adil olan şey aç bir insana yardım ettiğiniz için işlediğiniz suçun haksız olması değildir. Sizi iyilik yapmak kötülüğe sürüklüyorsa, kendinizi siyah veya beyazdan griye çekin. Gölgenizin oluşmasını istiyorsanız bir ışık kaynağı bulmak zorundasınız, ne kadar zorda olsanız bile.

(Visited 19 times, 1 visits today)