İşimiz Hobiler Olmalı mı ?

Eğer herkes hobilerini iş olarak yapsaydı mutsuz insan kaldırımıydı ?

İnsanların kalp krizinden en yüksek ölme ihtimali olan gün nedir bilir misiniz? Bir tahminde bulunun, O gün pazartesidir ve tahmin edin saat kaçta. Evet saat 8 de ve tam işe giderken, sevmedikleri işe giderken. Bu bir tesadüf mü? Hiç sanmıyorum.


Gördünüz üzere insanların çoğu 20 civarında iş bulup 68 gibi emekli olup işi bırakırlar bu demek oluyor ki bir insan hayatının 40 yılını çalışarak geçiriyor yani yüzde 50 sini. Ve bu zamanı asla mutsuz geçirmemeliyiz. Çoğu insan ‘okulu bitirince mutlu olacağım!’ der, okulu bitirirler ama hala mutsuzlar dır, bir iş bulup para kazanmaya başlayınca mutlu olacağım derler, ama hala mutsuzlar dır, ‘evlenip çocuk sahibi olup yuva sahibi olduktan sonar mutlu olacağım’ derler, evlenip çocuk sahibi olurlar, ama hala mutsuzlar dır, sonar derlerdi, ‘çocuklar evden ayrılıp gidince ve ben emekli olunca, o zaman mutlu olacağım’ ama hala mutlu değillerdir, sonar emekli olduktan sonar boşluktan eski zamanlara dönüm hayatının çoğunu mutsuz geçirdiğini fark edince işte o zaman anlarlar, hiç bir zaman mutlak mutluluğa kavuşamayacaklardır. Ne yazık ki bu gerçeğe dayalı bir yazı, bu insan herkes olabilir, okuyan siz bile. ‘Sonra’ insanlarını tanıyorsunuz öyle değil mi, ‘Bu bitikten sonra mutlu olacağım’ diyenlerden bahsediyorum, Bayanlar ve baylar ‘Bu bitikten sonra mutlu olacağım’ insanlarından ‘Tam şimdi’ insanlarına dönüşmemiz lazım. Tam şu anda mutlu olmamız lazım sonar değil. Nasılım ? ya içten sevdiğimiz bir iş bulmalıyız, yada işimize sevgi katmalıyız 

Herkes eğer istediği işi Hobilerini yapsaydı , işin iyi tarafına bakarsak çoğu insan mutlu olurdu, hayalindeki yada mutlu olduğu bir işi yağdığı için Mutluluğa varacaktır yada öyle saranlar, bir iş gerçekten sevdiği işini yapılıyor yoksa para için mi, bu sorunun cevabı baya zor olsa idi çoğu insan sevdiği için diyecektir ama bunun gerçekliği tartışılır çünkü gerçek mutluluğu parada görürler. Aslında bilmezleri gerçek mutluluk için gerçekten içten sevdiği ve ilgi alında bulunan bir iş yapılmalıdır. Çoğu insan paranın bol oluğu işi yapmayı seçer, aslında yanlış bir hareket değildir bu, geleceklerini garantiye almak istedikleri için. Ama işin kötü tarafı herkes hobilerini yaptığı için asıl önemli işleri yapacak bireyler kalmazdı ve başkaları mutlu olmayabilirdi, eğlence sektörü dolu olurdu ve ders çalışmalar hikaye olurdu, uzun lafın kısası, hayır eğer herkes sevdiği işi yapsaydı herkes mutlu olamazdı.

(Visited 37 times, 1 visits today)