Issız Ada

Çoğu insanın hayatında en az 1 defa karşılaştığı soru sizce nedir ? genellikle sohbet açmak için, konuşma tıkandığında saçma ama kurtarıcı olan o soru. Evet doğru bildiniz ‘ıssız adaya düşsen yanına alcağın 3 şey?’. birçoğumuz bu soruya saçma cevaplar verirken birçoğumuz da gayet düşünülmüş realistik cevaplar veriyor. Ancak başıma bunların geleceğini bilseydim bu soru sorulduğunda uzun uzun düşünürdüm. Nerden bilebilirdim?

Akşam saat 4 civarıydı arkadaşlarımla her zamanki gibi aynı parkta aynı saatte buluşur vakit geçirirdik. Ancak bu akşam yaşananlardan sonra asla geri dönüşü olmayacak olaylar yaşanacaktı. ilk ben gitmiştim toplanma yerine. Herkesten tam 10 dakika önce. beklerken içten içe bir şeylerin ters gideceğini düşünmeden kafamı alamıyordum. Genelde hep böyle düşüncelere kapılırdım ancak bu seferkinin farklı olduğu apaçık belliydi. benden 5 dakika sonra parka Mustafa gelmişti. daha sonrada zaten bütün herkes toplandı. herkes oturduktan sonra istemsiz bir şekilde ben o saçma ama derin, gereksiz ama hayati önem taşıyan soruyu sordum ‘ıssız adaya düşseniz yanınıza alcağınız 3 şey ?’ kimse daha önce böyle bir şeyi düşünmemişti bile. Mustafa hemen cevap vermişti ‘ ben yanıma sandalye, yatak, çadır alırım.’dedi ve güldü. ardından 5 dakika sessizlik oldu geri kalanlar düşünmek istemişlerdi. 5 dakikanın ardından ilk sözcük Mehmet’in ağızından çıkmıştı ve şöyle ekledi ‘ben ıssız adaya düşsem yanıma telefon, yemek ve şarj aleti alırım.’ demişti. daha sonrasında Ahmet konuşmaya başladı ve devam etti ‘ ben ıssız bir adaya düşecek olsam yanıma ‘ pilot, helikopter ve benzin alırım.’ demişti. herkes konuşmasını bitirdikten sonra bana bakmaya başlamıştı. Tüm dikkateler üzerimdeydi ve ağızımdan şunlar çıktı ‘düşmek istemem’. Mehmet hemen şöyle dedi’ ya Emre oyunbozanlık yapma soruyu sen sordun hepimiz cevapladık bitek sen cevaplamadın. Hadi.’ dedi ve herkes katıldı mehmete ancak ben cevaplamadım ve ordan uzaklaştım.herkes böyle bir şeyin ilk defa olduğunun farkındaydı ve bir şeylerin ters gittiğini düşünmeye başlamıştı. Ancak bunun bugüne özel olduğunu ve yalnız kalmamın bana iyi gelecğini düşünerek o akşam erken dağılmıştık.

ertesi gün yine aynı saatte aynı parka her zamanki gibi 10 dakika önce gittm ancak ne 5 dakika sonra Mustafa geldi ne de Mustafa geldikten 5 dakika sonra Mehmet ve Ahmet gelmişti. yarım saat, bir saat , 2 saat durduktan sonra bir şeylerin ters gittiğini düşünmeye başladım. önce mustafayı aradım telefonuna annesi zeynep hanım cevap vermişti kendisi mustafa’nın gece geldiğini ancak daha sonrasında sabah odasında bulamadığını söyledi. daha sonrasında ahmeti aradım ancak onunda telefonuna kimse cevap vermedi.en son olaarak mehmeti aradım ve mehmet telefonu açmıştı. Mehmet telefonu açar açmaz nerede oluğunu sordum ve bana bir ada gibi bir yerde olduğunu söyledi ve bu her şeyi açıklıyordu. o akşam hissetiğim o kötü düşünceler aslında bana bir şeyler ifade etmeye çalışıyordu ve benim o soruya cevap vermeyip oradan koşarak uzaklaşmam bunun bir sebebiydi. ertesi gün mehmeti aradım ancak mehmeti telefonun şarjı bitmişti çünkü ıssız adada elektirik yoktu ve aklıma birden hepsinin o gün neler sıraladığı geldi ve hepsini hemen duvarıma yazdım. ve o yazdıklarıma dayanarak şuanda hepsinin nerede ve ne halde olduklarını tahmin etmeye çalıştım. 5 dakika sonrasında ahmet kapımdaydı ve onun nasıl buraya geldiğini tam soracakken aklıma geldi ve ahmetin helikopter ve pilot aldığını hatırladım ve sarıldım. daha sonrasında hemen bütün her şeyi anlattım ve hemen diğerlerini bulma çalışmalarına başlamıştık ve ardından bir ses mustafa dışarda bize el sallıyordu ahmet ile birlikte ve mehmetde beni kameraya çekmişti. arkadaşlarım benim o akşam öyle gidişimden etkilenmişlerdi ve bana bir şaka hazırlamak istemişlerdi. daha sonrasında onlarda bana planlarını anlattıktan sonra hep birlikte parka gittik ve her zamanki gibi sadece keyifli vakit geçirmeye çalıştık.

(Visited 295 times, 1 visits today)