Issız Ada Maceramız

Amazon ormanlarına tatile gidiyorduk. Uçak arızalandı ve ıssız bir adaya düştük. Arkadaşlarım yanımdaydı.  Düşen bavullarımızı  biraz uğraştıktan sonra bulduk. Issız adanın derinliklerine gidip yemek aramaya başladık. Ben avakado bulmuştum, arkadaşlarım hindistan cevizi, ejderha meyvesi ve papaya bulmuştu.  Büyük yaprakların üzerine meyveleri koyup, küçük keskin taşlarla meyveleri kestik. Çatalımız olmadığı için ellerimizle yedik. Peçete olarak yaprakları kullandık.  Suyumuz bitince deniz suyunu  arındırıp içebilecek hale getirmek için bavulumuzdaki kumaşları kullandık. Kumaş parçalarının üzerine çakıl taşı ve çimen gibi malzemeleri koyup, altına hindistan cevizi kabuklarını koyduk. Deniz suyunu  kumaş parçasının  üzerine dökerek suyu temizledik.

Akşam olmak üzereydi, hava soğumaya başlamıştı. Arkadaşlarımla ev yapmalıyız diye bağırdık. Büyük kayalarla ağaçları kesmeye başladık. Sonunda birkaç ağaç devrildi, evimizi yaptık. Çatı için büyük yapraklar bulup yaptığımız evin üzerine koyduk.

Yiyeceklerimiz bitmişti. Ormanda bulduğumuz meyve ve sebzelerin çekirdeklerini tohumlarını atmıyorduk. Onları ekip su kaynaklarımızla suluyorduk.  Bitkilerimiz büyümeye başlamıştı. Bitkileri ektiğimiz yer ormanın içindeydi. O gün sebzeleri toplamak için ormana gittik.  Tam o sırada karşımıza kocaman bir aslan çıktı ve bizi yakalamaya çalıştı. Evimizin olduğu yere doğru kaçmaya başladık. Aslan da kamp alanımıza geldi. Evimizin penceresinden bir balık ve et fırlattık. Sonunda kamp alanımızdan uzaklaştı. Çok korkmuştuk. Ertesi gün ormanda yemek yerken arkadaşım Mateo arkamızda bir timsah olduğunu söyledi. Ben Mateo’nun söylediklerini en son duyduğum için arkadaşlarımdan geri kaldım. Timsah beni yakalamak için hızlı hızlı gelirken bir kayaya çarptı. Arkadaşlarımla kaçarken yapraklar havaya uçuşmuştu. Uzaktaki bir gemi bunun bir işaret olduğunu düşünüp ıssız adaya geldi ve bizi kurtardı. Başıma bunların geleceğini bilseydim ‘Issız bir adaya düştüğünüzde yanınıza alacağınız üç şey ne olurdu?’ diye sorulduğunda uzun uzun düşünürdüm. Nerden bilebilirdim?

(Visited 409 times, 1 visits today)