Issız Adada Mahsur Kalmak

Büyük bir gemiyle yolculuk ediyorduk. Sonra her tarafı kara bulutlar sardı ve fırtına başladı. Fırtınada gemi çok sallandı, fakat batmadı. Yolculuğumuzun sona ermesine daha beş gün vardı. Sonra bir anda gemi sallandı. Aşağıya baktığımızda hiç bir şey göremedik. Biraz sonra bir karartı gördük. Bu karartı gittikçe yaklaşıyordu ve sonunda gemiye çarptı. Müthiş bir sarsıntı ile bir adam neredeyse suya düşüyordu.

Aşağıya baktığımızda bunun dev bir kalamar olduğunu gördük. Kalamar uzun süre geminin etrafında döndü. Sonra bir fırtına çıktı. Kalamar gemiye yeniden saldırdı ve gemide dev bir delik açtı. Fırtınanın etkisiyle gemi çok çabuk battı. Suyun ortasında çırpınıyordum. Kalamar oradan uzaklaştığı için şanslıydım. Sonra gemiden kalan bir tahta parçasına tutundum. Cebimde biraz yiyecek ve su dolu bir matara vardı. Sonra fırtına dindi. Tahta parçasıyla sürüklenirken, bir kara parçası gördüm ve oraya doğru yüzmeye başladım. Oraya ulaşmak uzunca bir zamandı. Sonra adaya ayak bastım. Adada mango ve hindistancevizi ağaçları vardı. İçinden temiz su akan ırmaklar olduğu için, su ihtiyacımı da gidermiş oldum. Ama, hiç et yiyemiyordum. Çünkü adada hiç hayvan bulamadım. Her gün adayı keşfetmek için dolaşıyordum. Bir mağarada kalıyordum. Bir gün adayı keşfetmeye çıktığımda, bir kabile gördüm. onları izlemeye başladım. Ama sonunda beni gördüler ve kovalamaya başladılar. Kaçmayı başardım. Sonra yeniden onların yanına gittim, çok yaklaşmadım. Çünkü yamyam olabilirlerdi. Onları iyice gözlemledikten sonra yamyam olmadıklarını anladım ve onlara yardımcı olabilecek aletler yaptım ve bu aletleri kabiledekilere verdim. Onlar da bana et, süt sebze ve meyve verdi. Bu yiyecekler bana bir ay yetti. Sonra ufukta bir gemi gördüm. gemidekilerin beni görebilmesi için ateş yakmaya çalıştım fakat yakamadım. Ve gemi gitti. O an içimden, ” Issız bir adaya düştüğünüzde yanınıza alacağınız üç şey ne olurdu?” diye sorulduğunda uzun süre düşünürdüm. Nereden bilebilirdim bunun bir gün gerçek olacağını?

Artık biliyorum. Neyse ki tanıştığım kabilenin kendi yaptığı kibriti vardı. Bir ay sonra yeni bir gemi geldi bu gemiyle evime geri döndüm.

(Visited 127 times, 1 visits today)