İŞSİZLİĞİN ÇÖZÜMÜ SOSYAL DEVLET

Atatürk’ün 6 ilkesinden olan ilkelerden biri de halkçılıktır. Peki, bu halkçılık nedir? Halkçılık sosyal devlet ve eşitlik anlamına gelir. O ülkede yaşayan insanların ihtiyaçlarına göre şekillenir.

Yaşadığımız il ilçelerden oluşmaktadır. Her ilçenin de bir belediye başkanı vardır. Belediyeler o ilçede yaşayan insanların huzuru için sürekli çalışırlar çeşitli sosyal aktiviteler düzenlerler. Parklar yaparlar çeşitli projeler düzenlerler.

 

Ülkemizde işsizlik oranı çok yüksektir. Şu an üniversite mezunları ile iş bulamamaktadır. Ev hanımlarının da aile katkısı ya da tahsilini tam tamamlayamamış kişiler için belediyeler çeşitli kurslar açabilir. Şu anda zaten çeşitli el işi kursları bulunmaktadır. Ama erkeklerin iş sahibi olabilmesi ya da kendilerini geliştirebilmeleri için başka kurslara da ihtiyaç vardır.

 

Belediyeler fabrika açmak yerine bu kurslara yönelirse insanlar yaptıkları işlerden zevk almaya da başlamış olurlar. Fabrikalar da seri üretimler çoğunlukta olduğu için küçük sanayi kuruluşlarına işçi yetirmek daha kolay olmaktadır.

 

İnsanların hayatlarına katkıda bulunmak için belediyelerin işsizlik oranları azaltmak içi çalışmalara başlamaları sosyal devlet için iyi bir çalışma olur.

(Visited 65 times, 1 visits today)