İstanbul’un Turistik Mekanları

Bugün sizlere İstanbul’un bazı yerlerini anlatacağım. İstanbul çok güzel bir ilimizdir. Ben 7 sene boyunca İstanbul’da yaşadım. Eğer gitmediyseniz tavsiye ederim.

Şimdi ise biraz Kız Kulesi’ne yolculuğa çıkalım. Kız Kulesi Milattan önce 341 yılında kurulduğu düşünülür. Kız Kulesi’nin eski adı ise Damalismiş. Kız Kulesi’nin efsanesinden biraz söz etmek istiyorum. Eski zamanlarda kızını çok seven bir kralın kızını yılan sokar.Kızın öleceği iddia edilir. Bir gün kral kızı için Kız Kulesini yaptırır. Kız Kulesi’ne gönderilen meyve sepetinin içine yılan girer. Sepet içinde taşınan yılan, kızı zehirleyerek öldürür. Kral almış olduğu bütün güvenlik önlemlerine rağmen kızının yaşamını sağlayamaz. Bu olay kralı çok derinden etkiler.

İstanbul’un bir başka güzel sembolü olan Galata Kulesi, MS 543 yılında inşa edilmiştir. Bu kule en eski kulelerdendir. Galata Kulesi’nin  tam 18 kere tekrar edildiği için efsanenin gerçek olduğu iddia ediliyor. Açıkcası fazla inandırıcı değil bence.

Şimdiki yolculuğumuz ise Dolmabahçe Sarayı’na… Atamızın hayata gözlerini yumduğu, mükemmel eser Dolmabahçe Sarayı 1843-1856 yılları arasında Mimar Sultan Abdülmecid tarafından inşa edilmiştir. Muhteşem bir eser. Mimarisine hayran olmamak elden değil. Hayranlık duyguları içinde gezebilirsiniz.

 

(Visited 107 times, 1 visits today)