İstanbul’u Dinlemeye Ne Dersiniz?

Merhaba, ben İstanbul. Hepinizin bildiği ama aslında hiçbirinizin bilmediği, anlayamadığı şehirim ben. Beni ilk gördüğünüzde hayran kaldığınız ama alışınca, benim zorluklarımı keşfedince bıktığınız şehirim ben. Tıpkı insanlara yaptığınız, insanlara davrandığınız gibi… Bir insanı tanımadan önce o insana hayran kalırsınız, yaptığı hiçbir şeyi sorgulamazsınız ama o insanı tanımaya başladığınız zaman o kişinin tüm kusurlarını görmeye başlarsınız. Bana da bunu yapıyorsunuz!

Her gün heybetli denizime karşı milyonlarca insan dertlerini kusuyor, her gün milyonlarca insan ne kadar kötü bir şehir olduğumu yüzüme yüzüme vuruyor. Peki bunları söylerken, gerçekten düşünüyor musunuz bu söylediklerinizin gerçek olup olmadığını?

Her gün sayısız doğum görüyorum insanları sevinçten havalara uçurtan, her gün bir sürü insanın mutluluğa bir adım daha yaklaştığını görüyorum. Sizce de biraz adaletsiz davranmıyor musunuz bana karşı? Evet belki bir günde çok fazla ölüm getirebilirim insanlara, fakat kötü taraflarım olduğu kadar iyi taraflarım olduğunu da unutmamanızı rica ediyorum sizden.

   İlgili resim

  Şehrimde Galata Kulesi ve Kız Kulesi var. Kibirli Galata Kulesi’nin, kibar, narin Kız Kulesi’ne aşık oluşu ve asla kavuşamayacakları gerçeği var. Şehrimde çok fazla mimari eser var. Şehrimde doğup büyüyen ve aynı şehirde kendilerine mutlu birer yuva kuran insanlar var.

Kalabalık olduğum için beni sevmeyen insanlar var. Geceleri tenha bir yere dönüştüğümde beni sevmeyen insanlar var. Madem korkuyorsunuz yalnız olmaktan, o zaman başka şehirlere gidip neden söyleniyorsunuz İstanbul çok kalabalık diye?

Bugüne kadar beni elde etmek isteyen ülkeler yüzünden kaç tane savaş çıktığını gördüm. Her şeyim onlara göre mükemmel olduğu için beni almak istediler, benim onların olmalarını istediler. Ama onlar değil, siz bana sahip olabildiniz. Siz… O kadar insan benim değerimi biliyor da kendi ülkemin insanları benim değerimi neden anlayamıyor?  Neden değerimi bilemiyorsunuz, neden önünüze gelen her fırsatta beni kötülüyorsunuz?

Neden yerlerime çöp atıp duruyorsunuz? Neden görkemli denizimi itinayla kirletmek istiyorsunuz? Neden beni mahvetmek istiyorsunuz? Benim adıma kaç şiir yazıldı hiçbir fikriniz var mı? O kadar çok ki tahmin bile edemezsiniz. Uğruma kaç kişi canını feda etti hiçbir fikriniz var mı? Bana böyle yaparak, beni küçümseyerek, elinize geçen her fırsatta beni kötüleyerek o canları hiçe sayıyorsunuz. Yaptığınız acımasızca değil mi?

Bir kere daha düşünün. Gerçekten o kadar kötü bir şehir miyim ben, hiçbir iyi tarafım yok mu? Bu kadar söz söyledim, eğer hala fikrinizi değiştiremediysem size söyleyecek hiçbir sözüm kalmadı!

(Visited 163 times, 1 visits today)