İSTANBUL’U DİNLİYORUM GÖZLERİM KAPALI…

Bugünlerde Google’la Türkiye yazıp aradığınızda karşınıza bilinen birçok yer çıkıyor. Peki bir Türk tarafından aslında Türkiye’de gezilip görülecek yerler nerelerdir?

Türkiye aslında pandora kutusudur. Gizemli birden fazla yer bilinmeyen birçok yer vardır. Eğer Ankara’dan giden biri iseniz YHT veya karayollarını tercih ederek İstanbul’a gidebilirsiniz. İstanbul’u tercih etmemim sebebi ise Türk tarihini ve kültürünün çoğu ögesini bulundurmasından dolayıdır. Müze kartınızı almayı unutmayın, İstanbul turumuza başlıyoruz.

1.Ayasofya:

İstanbul’un fethinden önce kilise olan bu camii hâlâ eskiden kalma değerlerini taşıyor. Şu an ibadete açık olmasa da turistler tarafından çok kabalık olan bu yere erken saatlerde gitmenizi öneririm. Aksi taktirden çok sıra bekleyebilirsiniz.

2.Sultan Ahmet camii:

Osmanlı sınırları içindeki ilk ve tek 6 minareli camiidir. Sultanahmet Camii’nin tasarımı, Osmanlı cami mimarisi ile Bizans kilise mimarisinin birleşimi şeklinde yorumlanıyor Diğer adıyla Blue Mosque yani Mavi camii.İçindeki bu manzaradan dolayı.

 

3.Topkapı Sarayı:

Şimdi müze olarak kullanılan bu yer geçmişte birçok padişaha ev sahipliği yapmıştır. Fatih Sultan Mehmed tarafından yapılmıştır. Kutsal Emanetler dahil Osmanlıya ait birçok tarihi öge bulunur.

4.Kapalı Çarşı:

İstanbul’un ticaret merkezlerinden bir olan bu yer hâlâ ticaret merkezlerinden biri. Aradığınız birçok şeyi bulabilir. Esnafların sıcakkanlılığıyla şaşırabilirsiniz.

5.İstiklal Caddesi:

Tarihi binalar bulunduran bu yer şimdilerde alışveriş merkezleri ve birçok mağazaları bulunduruyor .Ama tramvay sayesinde hâlâ nostajik bir havası olduğunu söyleyebilirim.

6.Eminönü ve Mısır Çarşısı:

Eminönü’nden turşu suyu ve balık ekmek yemeden dönmemelisiniz. Mısır çarşısı, dükkanlarında çoğunlukla Mısır’dan gelen mal ve baharatların satılması sebebiyle 18.yüzyılda ‘Mısır Çarşısı’ olarak anılır olmuş. Baharat kokularıyla mest olduğumuz bu yeri mutlaka gezmelisiniz.

Unutamayacağınız bir tatil olacağını söylebilirim…

Kaynakça:

GarenteDay Blog

https://topkapisarayi.gov.tr/tr

tatil ve seyahat rehberi

 

 

 

 

 

(Visited 200 times, 1 visits today)