İstanbul’un İki Yakası

Merhaba ben İstanbul. Size kendimi anlatacağım.Ben çok ünlü ve çok bilinen bir şehrim. Plakam 34’tür. İki kıtayı birbirine bağlayan Türkiye’nin en büyük şehriyim. Hoşlanmadığım bir şey var, o da insanlar beni çok kirletiyor. o kalabalığı ve kötü kokuları sevmiyorum. Ama iyi kalpli, duyarlı ve anlayışlı bazı insanlar bana özen gösteriyor. Bana aşıkçasına.

Benim çok ünlü eserlerim var. Mesela Sultan Ahmet Meydanı. Sultan Ahmet Meydanı’na her zaman bir sürü insan ziyarete geliyor. Çünkü en büyük turistik yapılarım orada. Sultan Ahmet Meydanı’mda Sultan Ahmet Camii var. Sonra Ayasofya ve Yerebatan Sarnıcı’m var. Topkapı Sarayı da orada. Osmanlı padişahları devleti buradan yönetti.

Ayrıca Galata Kule’m de var. Hazerfan Ahmet Çelebi uçmayı Galata Kulesi’nde denedi. Galata Köprüsü, Dolmabahçe Sarayı, Kız Kulesi, Rumeli ve Anadolu Hisarları, Kapalı Çarşı, Mısır Çarşısı ve Adalar gibi pek çok tarihi ve turistik yerlerim var.

Bir de boğazım var. İstanbul Boğazı. İki kıtayı birbirine bağlayan İstanbul Boğazı’ndaki köprülerin altından vapurlar gelir gider. Boğaz manzaramı seyretmeye doyamazsınız.

Beni ziyarete gelin. Hepinizi bekliyorum.

 

 

(Visited 152 times, 1 visits today)