İstanbul’un Tarihi


 

     

 

 

 

   

     İstanbul, Türkiye’de bulunan 81 ilinden bir tanesidir. Her bakımdan Türkiye’nin en önemli şehridir. Nüfusu da en kalabalık şehrimizdir.

İstanbul Asya ve Avrupa’ yı birbirine bağlar. Anadolu’daki yakasına Rumeli, Avrupa’daki bölümüne Avrupa yakası denir. Avrupa yakası Anadolu yakasına göre daha ağaçlık ve ormanlıktır. Bir sürü tarihi güzellikle doludur İstanbul. Birçok medeniyete de ev sahipliği yapmıştır. Bana denizin ortasındaki kız kulesi çok değişik gelmişti mesela. İlk gördüğümde anlam verememiştim. Bu kule nasıl denizin ortasında batmadan duruyor diye? Sonra babam anlattı gerçeği. Meğer denizin altındaki adanın üstünde duruyormuş Kız Kulesi. Onun ayrıca hikayesi de varmış. Onu da öğrendim ama burada yazmayacağım.

İstanbul’a gittiğimizde çok üşümedim. Öğrendiğime göre İstanbul’um iklimi ılımanmış. Ama haberlerde de İstanbul’a çok kar yağdığını gördüm. Özellikle Trakya bölümüne.

Ben İstanbul’u çok beğendim ve herkesin gidip gezmesini isterim. Çok büyük bir şehir ve gezilecek çok yeri var. Eminim benim görmediğim daha ne yerleri vardır. Arkadaşlar benden size tavsiye mutlaka İstanbul’a gidin ve o güzellikleri yerlerinde görün.

 


 

 

(Visited 194 times, 1 visits today)