İşte Gerçek’ler

Sizce hayvanlar nerede yaşamalı sorusuna gelin hep beraber bir bakalım. Bence hayvanlar evde yaşaması gerek sebebi ise her canlı sıcak bir yuvayı hak eder güzel bir yemeği herhangi bir ölüm korkusu olmadan yaşamayı hak eder peki ölüm korkusu nasıl bir ölüm korkusudur? Türkiye de her gecen gün sokak hayvanları sebepsiz yere ölüyor kolları,bacakları,kuyrukları kesilip sebepsiz yere kat ediliyor ve bazı hayvanlar bunları sezdiklerinden dolayı insanlara saldıra biliyorlar bunu yapmayan insanlara yada yapan insanlara.

Ama bu bazı sebeplerden sadece biri peki neden evde beslenmeliler sokak hayvanları dışkılarını eğitilmedikleri takdirde her yere yapa biliyorlar ve bu bizi rahatsız ediyor kimse hiç bir canlının dışkısını koklamak ve ona basmak istemez o yüzden hayvanları evde beslemeliyiz ve hiç kimsenin rahatını bozmuş olmayız.

Fobisi olan insanlar onları evde besleyip fobilerini yene bilirler aynı şekilde size çoğu insandan daha iyi bir dost arkadaş olabilirler ama sokakta yaşayan hayvanlara yemek durumları çok kötü ve çöplerden besleniyorlar yazın susuzluktan ölebiliyorlar Belediye tüm aşıları yapamıyor ve hayvanlar etrafa hastalık ve mikrop saçıyorlar kısacası kedi ve kopekler günümüzde içinde yaşadığımız beton kentlerde özellik le kış aylarında aşırı  soğuğa, açlığa, zorbalığa , sağlıksız pis ortamlara maruz kalıyorlar.

Çünkü onların doğası beton binalar ve kentler değildir. İnsanların duyarsızlıkların dan dolayı çoğu zaman içecek temiz su bile bulamayan ve bizim evlerimizde beslediğimiz zaman daha fazla hayata kalbiliyorlar bazı hayvanların ise hayatı daha kötü sebebi ise laboratuvarlarda  genetikleriyle oynanmış oluyor ve dolayısıyla dirençleri daha düşük olan hayvanlardır.

Bunun anlamı onların hastalıklara daha açık olmasıdır. Yani evde 20-25 yıl yaşayabilecek bir kedinin ne yazık ki sokakta 1 yaşını bile görmesi çoğu zaman mucizedir hiç bir canlı bu hayatı hak edememektedir bazen bazı hayvanlar tecavüze bile uğrarken bizim onları hala dışarıda bırakmamız çok yanlış. Tüm bu sağlıksız koşullara ek olarak  hayvanların yaşadıkları büyük zorbalık ve duyarsızlıklara da değinmeliyiz.

Sokakta şiddet görüp hatta insanlık dışı bir bicimde katledilen bu hayvanların güvenli,sağlıklı ve temiz yerlerde yaşamaya en az bizim kadar hakları vardır. Bundan dolayı benim fikrim evde yaşamaya elverişli ve uyumlu hayvan dostlarımıza elimizden geldiğince sahip çıkmamamız gereklidir. ve daha da önemlisi bu dönemde insanların birbirinden zarar gördüğü bu kötü ve duyarsız dünyada her insanın bir hayvanı sahiplensin hem ülkemiz hem insanlık hemde kişinin kendisine çok iyi gelen bir durum olacaktır. iyi ki varsınız dostlarımız.,

 

(Visited 25 times, 1 visits today)