İşte Yakın İlişki

Eşiniz, aile üyeleriniz veya yakın bir arkadaşınız ile aynı iş ortamında çalışmak size bir rüya gibi gelebilir. Çevrenizde sevdiğiniz ve yakın olduğunuz insanlar var iken kendinizi daha yaratıcı, özgüvenli, mutlu ve hatta başarılı hissediyor olabilirsiniz. Fakat iş hayatında ve ortamında bu ne kadar sağlıklı olabilir?

Uzman psikolog Alanur Özalp, eşlerin aynı iş yerinde çalışmasını önermediğini belirtiyor. Her ne kadar eş bulmak ve arkadaş ortamı yaratmak için güzel bir ortam olsa da eğer eşiniz ile aynı ortamdaysanız bu aşk, ev ve iş hayatınızı oldukça etkiler. Şayet iş ortamı, yapısı gereği rekabeti beraberinde getirir ve kişi ister istemez kendini eşiyle, arkadaşıyla veya aile üyelerinden herhangi biriyle rakip olarak görür ve bir yarışa başlar. İş ortamındaki bu rekabet kişilerde kıskançlık gibi ilişkilerini bozacak duygular ortaya çıkarır ve kişinin tutumlarını olumsuz yönde etkiler. Bu rekabet kişinin yaratıcılık, özgüven ve benzeri özelliklerini kaybetmesine yol açar.

 

Aynı işte çalışan karı ve kocanın maaş farklılıkları iki tarafı da zorlayacak çekişmelere yol açar. Ayrıca yirmi dört saat birlikte olan çiftler birbirlerinden bıkma-sıkılma gibi durumlar yaşar. İnsanlar doğası gereği değişiklik ister ama işte ve evde aynı insanla olmak eşlerin birbirlerinden hızlı sıkılmasına ve üstelik başka insanlara yönelmesine yol açabilir de. Bu gibi durumlarda Özalp kişilere farklı şubelere geçmelerini hatta iş değiştirmelerini öneriyor. Ancak bunu başaramayan çiftler sınır koymayı, “hayır” demeyi ve en önemlisi denge kurabilmeyi iyi öğrenmeliler. Eşiniz veya yakın bir arkadaşınız ise aynı işte çalışmak sizi zorlayabilir, ilişkinizi pek çok olumsuz yönde etkileyebilir ama bunu bir felaketten çok fırsata dönüştürmek sizin elinizde.

Bunlardan ilki küs-dargın kalmamak, aksi takdirde bu iki tarafın da işte verimini düşürür ve kişileri iş hayatında olumsuz etkiler. Evde yaşananları evde, işte yaşananları işte tutmak ve bu çizgiyi çok net-belirgin bir şekilde çekmek sizi pek çok dertten kurtarır.

İkinci kural ise kıskançlığı engellemek; özellikle günümüz hayatında erkek tarafın iş hayatındaki kadını kıskanması ve “Sen evde kal, çocuk bak.” tarzı kalıplar kullanması ne yazık ki oldukça yaygındır. Özellikle yönetici konumuna gelmiş kadınlar için bu boşanma sebebi bile olabilmekte. Buna dikkat etmek ve karşı tarafı iyi algılamak gerekir.

İş hayatını eşiniz ile sağlıklı geçirmek için üçüncü ve en önemli kural maaş farkını hissettirmemektir. Para ile dönen dünyada fazla maaş alan taraf ister istemez bir baskı kurabilir. Özellikle bu kadın tarafı ise eşinizin sizinle gurur duymasını sağlayacak şekilde yapıcı yönlendirmelerle bu durumu düzeltebilirsiniz.

Yapılan araştırmalar sonucunda iş hayatında yakın bir arkadaş veya eş ile olmanın kötü ve kırıcı sonuçlar doğurabileceğini söyleyebiliriz. Oysa bunu değiştirmek sadece çiftin elindedir. Yapıcı ve bilinçli hareketlerle durum kontrol altına alınabilir.

(Visited 39 times, 1 visits today)