İşveren Olarak Bir Ekip Oluşturmak

Diyelim ki bir şirket oluşturmak istiyorsunuz veya patronunuz herhangi bir bölümde sizi işveren olarak belirledi, nelere dikkat ederdiniz veya insanları hangi özellikleri ve yetenekleri bakımından işe alırdınız? Şimdi size benim şahsi fikirlerimi anlatacağım.

Benim için şirketi maddi manevi her türlü yükselten, o şirketin müşterileridir bu yüzden ilk bakacağım şey alacağım kişinin güler yüzlülüğü ve müşteri ilişkileri olur, ha bunu nasıl anlayacağım bu biraz zaman alan bir şey. Çoğu kişi iş görüşmelerinde kendini üstün çıkarmaya çalışır, üstün çıkarmaktan kastettiğim ise diyelim kendisine “İnsanlara karşı yaklaşımınız nasıl?” veya “Bu işe girseniz müşterilere olan tavrınız nasıl olurdu?” gibi sorular yöneltiğinde bazıları insanları sevmemesine rağmen o işe ihtiyacı olduğu için insanları seviyormuş gibi yapıp sorulara içten yanıt vermeyebilirler. Bunun için yapılacak en mantıklı şey bana göre ya geçmiş iş dosyalarını incelemek veya  ters bir hareketini gördüğünüz an uyarı alıp 3 uyarıdan sonra işten atmaktır.

Dikkat edeceğim ikinci şey ise o kişinin en az 2 eğer uluslararası bir şirket ise en az 3 dil bilmesidir. Sonuçta dünyada her insan tek bir dil konuşmuyor ve ülkemize çok olmasa da turist veya yabancı iş adamları geliyor ve bunlara kötü bir ortam sağlamak istenmeyecek bir şey olur.

Aynı zamanda kişinin özgeçmişi başka bir değişle CVsi de büyük önem taşır. Kişinin hangi okuldan ve üniversiteden geldiği, saygınlığı ve daha birçok şeyini kişinin özgeçmişine de bakarak öğrenebiliriz. İnsanın kişiliğini notlar belirlemediği için ne tür sosyal aktivitelerde yer aldığı, insanlar için ne iyilikler, bağışlar yaptığı ben bir işveren olsaydım bu tür etkenlere okuduğu okulun kalitesinenden daha çok dikkat ederdim.

Tabii ki de insanların hangi alanlarda iyi olup olmadığına karar vererek ona göre bir bölüm ve yer ayarlardım, mesela bir iş adayı geldi ve tüm standartlarına uyuyor müşterilerle iyi geçiniyor işini iyi kaytarmadan ve tam yapıyor ama bu kişinin tasarımla veya sosyal medyayla alakası yok ise bu kişiye gidip bu işleri yüklersek hem o kişiyi yorarız hem de şirketi zarara ve kötü duruma sokmuş oluruz. Bu yüzden iş ilanları gibi ilan verilecek olursak istenilen yani aranan çalışanın ne gibi alanlarda iyi olması ve beklediğimiz yetenekleri detaylı bir şekilde belirtmek bizim iyiliğimize olacaktır.

Maaş konusuna gelirsek, insanlara işte ne kadar çok para verilirse o insan bir de işini seviyorsa kişinin işini hafife alma isteği o kadar düşecektir ve bu yüzden işini kaybetmemek için elinden gelenin de iyisini yapmaya çalışacaktır bu yüzden ayın çalışanı gibi bir politika izleyerek ücretleri ona göre belirlerdim ve işe almadan önce tabii ki de zor olan alana daha çok para verip kolay ama hafifsenmeyecek bölümlere de arada pek bir uçurum olmayacak şekilde bir maaş belirler zamı ise sayılara göre değil yüzdelere göre yapardım. Çünkü bana göre zor işlerde başarı elde etmek daha zor olacaktır ve her iki çalışan eşit tutulmamalıdır.

(Visited 48 times, 1 visits today)