İYİ BİR AİLE NASIL OLMALIDIR ?

Çocuk dünyanın en tatlı varlığıdır. O kadar değerlidir ki,  bakmaya  ,dokunmaya kıyamazsınız. O yüzden aile  kavramı çok önemlidir. Aile sağlık, huzur, mutluluk ve başarı demektir. O yüzden bilinçli olması, çocuğun geleceği için çok önem taşır. Zorunlu eğitim neden gereklidir? Bu sorunun cevabını bulmak için, toplumumuzda yaşananları göz önüne getirmemiz gerekir. Çocukluktan itibaren ailenin toplumun  yapı taşı olduğunu  öğrendik. Yapı taşı ne kadar sağlam olursa ,ülkede yaşayanlar mutlu ve huzurlu olur. Ailede alınan eğitim ileriki yıllara taşınır. Bu açıdan çocuğun eğitiminde hayati rol oynamaktadır. Günümüzde değişen  sosyal ve kültürel şartlarda ailelerin çocuk gelişimi ve eğitimi konusunda  aile eğitim programları ile desteklenmesine ihtiyaç duyulmaktadır.

çocuk eğitimi ile ilgili görsel sonucu

Televizyon, gazete ve internette  çocuklarla ilgili  o kadar çok yazı okuyup, haber dinliyoruz ki, bazen insan inanmak bile istemiyor. Bu nasıl mümkün oluyor diyorsunuz. Bir birey olarak bunları gerçekten  yapıyorlar mı?  Şiddet, terk etme, istismar……  Hangi ruh hali ile mümkün diyorsunuz. Bir  birey olarak insani özellikler taşıyan varlıklar neden olamıyoruz, bu öfke, kin ve bencillik, kendini kaybetme duygusu bizi sarıp sarmalıyor. Anne ve babalar olarak ,sorumluluklarımız var. Hep mükemmel insanlar değiliz  hata yapıyoruz, önemli olan bu hataları en aza indirmek ya da hiç yapmamak. Toplum olarak bu konuda bilinçlendikçe, çocuğunu terk eden, döverek  ölümüne sebep olan aileler olmayacaktır. Çocuğun sağlıklı  bir  kişilik  yapısına sahip olması ,sağlıklı bir aileye sahipliği ile doğru orantılıdır .Küçük yaşta, ailesinde sevgi, güven  ve aidiyet duygularını yaşamayan bireyler  ömür boyu bu duyguları yaşayamazlar .Aile yoksa hayat  yoktur. Neden önemsenmediği sorgulanmalıdır.

Ä°lgili resim

Evlenmeden önce toplumdaki genel yargı, ben iyi anne ve baba olurum, bunu yapmakta ne var, gibi düşünceler hakim. Kaçımız kendimizle bu konuda yüzleşiyoruz, sayılar azdır. Bu  ben yaparım düşüncelerini toplum olarak yok etmemiz gerekir. Her insanın eksikleri vardır. İki insan  bir araya gelip , bir aileyi meydana getiriyorsa, yeni bireyler oluşacaksa, zorunlu eğitimden tüm anne ve babaların geçmesi gerekir. Yapılan araştırmalara göre anne ve babanın önemi şu şekilde vurgulanmıştır; Eğer çocuğa aşırı disiplin ve aşırı sevgi aynı anda verilirse çocuğun kaygılı ve güvensiz, aşırı disiplin ve yetersiz sevgi aynı anda verilirse çocuğun saldırgan ve anti sosyal ,aşırı sevgi ve disiplinsiz  bir  eğitim verilirse çocuğun sorumsuz, disiplinsiz bir eğitim ve yetersiz sevgi verilirse çocuğun içe dönük olacağı belirtiliyor. Bunlar neden olsun ki….  Eğitim programları , ebeveyn olmadaki sorumluluklarını kazanmalarına yardımcı olmak, aile bağını güçlendirmek, çocuk eğitimi ve gelişimi konusunda  bireyleri  bilgilendirip, onlara destek olmak, çocukları okula  başlarken öğrenmeye hazır hale getirmek gibi hedeflere sahiptir. Böylece mutlu bireyler  yetiştirmek  mümkün olacaktır.

Bazen çocuğumuzla ilgili problemler büyük bir kartopu olup soruna dönüşür. Aslında  tedaviye kısa sürede başlanırsa kartopu kısa sürede eriyip ,sorunlar hallolur .Çocuklarımız bizim prens ve prenseslerimizdir. Onların koruyucuları olarak bizler seçildik, onlar bizi seçmediler. Lütfen gereken özeni gösterip, bu yüce varlığı yüceltelim.

(Visited 129 times, 1 visits today)