İyi Bir Ruh Hali Başarı İçin Bir Zorunluluk Mudur?

Çok önemli bir sınavdan önceki son yarım saati düşünün, ya da iş görüşmesine girmeden önceki anı… Hepimiz elimizde olmadan derin derin nefes alırız, kafamızdan kötü düşünceleri uzaklaştırmaya çalışırız. Nedir bunun sebebi? Kafamızın içinde hoşlanmadığımız fikirler volta atarken bir şeyler başarmamız bu kadar mı imkansız da hayatımız ve kariyerimiz için önemli bir andan önce onları beynimizden dışarıya atmak için bu kadar çaba sarf ediyoruz. Neden o an olduğumuz kişiyi değiştirip başka bir kişiliğe bürünüp olmadığımız biri gibi davranmak için kendimizi kasıyoruz?

Psikologlar üzerine kitaplar yazdı, başarılı olanlar sırlarını kendine sakladı, diğerleri bir sürü yöntem denedi kimi başardı kimi pes etti. Önemli anlardan önce çevremizdekiler de dahil olmak üzere herkes bize olumlu mesajlar verir. Ancak benim düşünceme göre kafamızın içinde fırtınalar koparken de bir şeyler başarabiliriz. Örneğin bir olay bizi üzdüyse veya moralimizi bozduysa onu aklımızdan uzaklaştırmak için yapacağımız işe daha fazla odaklanırız. Daha detaylı bir örnek verecek olursak biri bizim o işi yapamayacağımızı düşünüp cesaretimizi kırdığı zaman bir şeyler başarabileceğimizi kanıtlamak isteriz ve o işe sıkı sıkı sarılırız. Kendimizi kötü hissettiğimiz zamanda dışarıya tam tersini yansıtmak için uğraşırız. Karşı taraf bizim yapay olduğumuzu düşünebilir. Yakın zamanlarda  Waterloo Üniversitesi’nden psikoloji profesörü Tara McAuley ve araştırma görevlisi Martyn S. Gabel, duygusal tepkimizin ve ruh halimizin, günlük ihtiyaçlarımızı ve iş becerilerimizi nasıl etkilediğini araştırdılar. Araştırmaya katılan 95 kişiye, duygu-durum, duygusal tepki ve çeşitli çalışma belleği ile analitik zorlukların etkileşimini ölçen dokuz ayrı görev verildi ve belirli anketleri doldurmaları istendi. McAuley: “Sonuçlarımız, kötü bir ruh halinin, başarılı bir iş hayatı için önemli olan düşünme becerilerini, bazı insanlarda olumlu etkilerinin olduğunu gösteriyor”. Hızlı, yoğun ve kalıcı duygusal tepkileri olan kişiler, kötü bir ruh hali yaşarken, özellikle yönetici işlevlerinde daha iyi performans gösteriyorlar. Daha sakin kişiler ise, kötü ruh halinden olumsuz yönde etkileniyorlar. Bu sonuçlar, gelişmelere daha duygusal tepki veren insanlarda kötü bir ruh halinin, yönetim becerilere yardımcı olabileceğini ortaya koyuyor.

Bilimsel olarak da kanıtlandığı üzere kötü ruh hali başarıya yol açabilir. Hangi durumda olursak olalım kendimiz gibi davranmalıyız. İyi hissetmediğimiz için bir adım geride olduğumuzu düşünmemeliyiz. Kendimize inanırsak ruh halimiz fark etmeksizin başarıya ulaşabiliriz.

 

(Visited 95 times, 1 visits today)