İYİ Mİ KÖTÜ MÜ?

Hayatta bazı aşamalar olur doğarsın okula gidersin tecrübelere edinirsin hayalindeki mesleği yapmak için üniversiteye gidersin. Ondan sonra bir işe orada arkadaşlıklar kurarsın bir hayat kurarsın evlenirsin çocuğun olur mesleğindeki basamakları tırmanırsın. Hayatını genellikle böyle geçirirsin ama en çok işte geçer bu hayatın ama tabii orada eski bir arkadaşın veya bir akraban varsa orası harika bir yere dönüşebilir çünkü o insanları tanıyor seviyor ve onlarda seni tanıyor ve seviyordur ama bazen bu o kadar iyi olmayabilir çünkü o insanlar seni tanıyordur senin nasıl bir insan olduğunu biliyorlardır ve bu yüzden seni her zaman rezil edebilirler seni gömebilirler veya sırf aile içinde yaşanan bir tartışmadan dolayı seni işten çıkarabilirler. Peki ya sizce bu iyi mi yoksa kötü mü?

İş yerinde bir akraba veya eski bir arkadaşla çalışmanın en iyi yanı onlarla bir sohbetin olmasıdır asla yalnız kalmazsın ne zaman bir problemle karşılaşsan onların kapısını çalabilirsin. Onlar sayesinde iş hayatına tutunursun ve belki seversin bile. Diğer iyi yanı ise büyük ihtimalle o işe orada akraban çalıştığı için girmişsindir. Çünkü şuan Türkiye’de herhangi bir işe girmek oldukça hatta sırf insanların iş bulamadığı için intihar ettiği bir dönemde böyle umutsuzluk kokan bir dönemde oldukça zor. Tabii işe girdikten sonra akraban eğer senden daha yüksek bir konumdaysa çok kolay bir şekilde zam alabilirsin veya terfi tabii zaten ikisi de aynı kapıya çıkıyor tabii bunların çoğu büyük bir şirkette olursa güzel ama herhangi bir aile yakınının dükkanında çırak olarak çalışıyorsan onun tek bir iyi yanı var hiç iş bulamazsan o akraban öldükten sonra o dükkanın başına geçebilirsin. Peki ya bunun kötü yanları neler şimdi öncelikle eğer bir akrabanın dükkanında çalışıyorsan işin çok sakat çünkü her zaman üstünde bir baskı olacak hiçbir şeyi kötü yapmak istemeyeceksin ve yanı sıra bu kadar çok çalışıp çok az para alacaksın çünkü akraban bir şeyde diyemezsin özellikle de aile büyüğü ise. Bir şirkette akrabayla çalışmanın en kötü yanı ise büyük ihtimalle sizin hakkınızdaki çoğu şeyi biliyor oluşudur, hatta bazen onu sizi rezil etmek üzere bekleyen bir saatli bomba olarak bile görebilirsiniz. Tabii sizde onu rezil edebilirsiniz o yüzden çok bir şey yapmaz.

Uzun lafın kısası eğer bir akrabanızın dükkanında çalışıyorsanız işiniz sıkıntı ama bir şirkette çalışıyorsanız çokta korkmanızı gerektiren bir durum yok.

(Visited 24 times, 1 visits today)