İyi yönde kullan iyi olsun

Şüphesiz ki sosyal medya yaşamımızın içine bir bomba gibi düştü. Artık kalabalık bir ortamda “Sosyal medya kullanıyor musunuz acaba ?” Tarzı soruları duyma olasılığınız çok düşüktür. Fakat burası kalabalık bir ortam değil sonuçta biz bizeyiz. Yani bu soruları sormamızda bir sakınca yok. Dünyada kaç milyar insan internet üzerinden iletişim kurup sosyal medyadan yararlanıyor biliyor musunuz ? Tam tamına 2.89 milyar kişi sosyal medyadan yararlanıyor ve bu sayı gün geçtikçe artıyor.

Bu uygulamalara bu kadar güvenmemizin sebebi nedir sizce ? Sonuçta her birinin yazılımları ve yazılımcıları var. Yakın zamanlarda korktuğumuz şey başımıza geldi ve Facebook’un milyonlarca kişinin kişisel bilgilerinin bazı şirketlere sattığı iddia edildi ve bunun ABD’nin 2016′ daki seçimlerini etkilediği de söz konusu oldu. Oysa bu tür büyük şirketler ellerindeki bilgileri kötü yönde değil de iyi yönde kullansa dünyadaki herkes için daha faydalı olacaktır. 

 Yaşadığımız bu yüzyılda insanlığı tehdit eden sayılamayacak çok şey var. Bunların önüne geçilmezse insanlık için büyük sorunlar yol açılabilir. Akıllara ilk gelenlerin başında terör örgütleri ve onların üyeleridir. Bu oluşumların önüne geçilmesi için devletlere o kişiler hakkında bilgi verilerek bu avantajı herkesin aleyhine çevirebiliriz. Çünkü elbette ki o örgütler de internet kullanıp oradan haberleşiyorlar. Böylelikle insanlığı tehdit eden örgütleri tek tek temizleme şansımız olabilir. Biliyoruz ki her ülkede terör saldırıları ve bunların örgütleri bulunmakta. Eğer Facebook gibi büyük şirketler ellerindeki inanılmaz gücü,sosyal medyayı, ülkeleri çökertmek için değil de dünyayı huzurlu ve daha barışçıl bir yere çevirmeyi amaçlarsa bu olay bütün ülkeleri kalkındırabilecek dereceye ulaşmış olur. 

Teknolojinin gelişmesiyle onunla birlikte gelişen büyük sorunlar var. Bilgisayar başında yapılan dolandırıcılıkların gün geçtikçe arttığını söyleyebiliriz. Bu artışın hiçbir insan için iyi olduğunu söyleyemeyiz. Bu denli artışın artmasının bir şekilde engellenmesi gerekiyor. Çünkü her seferinde dolandırma fiyatı artıyor. Kim bilir belki de sıradaki kurban sizsinizdir. Şirketler bu kişileri tespit ederek ülkelere iade edilmesi için para alabilir. Bu da sosyal medya şirketlerinin hem ekonomik açıdan hem de güvenilirliği açısından çok önemli bir gelişme olabilir. Bu da ne kadar zor olsa da insanlığın yararına yapılmış önemli şeylerden birine örnek olabilir. Bu tarz iyi yönde yapılan icraatlar herkes tarafından olumlu karşılanacağı kesin. Büyük şirketler ne kadar yararlı işler yaparsa insanların hayatları o kadar değişir.

 

(Visited 30 times, 1 visits today)