İYİLİK Mİ, KÖTÜLÜK MÜ?

     İnsana iyilik ve kötülük duyguları doğuştan mı verilmiştir? Yani insan doğduğu anda iyilik ve kötülüğü ayırt edebilir mi? Bence kesinlikle hayır. İnsan iyiyi de kötüyü de belli bir yaştan sonra, yaşarken öğrenir. Çevresindekilerin yönlendirmesiyle, o kişiye karşı olan davranışlarla şekillenir kişinin davranışları.
     Sonuçta hiç kimse yeni doğmuş veya daha okula bile başlamamış birinden çok büyük iyilikler ya da kötülükler bekleyemez. Çünkü daha çok bir şey bilmiyordur. Ayırt edemiyordur daha. İnsan olgunlaşmaya başlayınca çevresinden görüp öğrenir böyle şeyleri. Eğer kötülükle büyümüşse ona bu aşılanmıştır, yani çocukluğundan beri buna alışkındır. Kısacası bu yola yönlendirilmiştir ve bundan sonra kötü bir insan olma yolundadır. Ama eğer küçüklüğünde ona merhamet, sevgi, saygı aşılanmışsa bu insan iyiliğe yönlendirilmiştir.
     Kısacası insanın iyilik ve kötülük olgusu yaşadıkça gelişir bence. Öğrendikçe, deneyimledikçe… Bu durumda da çocukluktan itibaren aileye ve yakın çevreye çok iş düşer. Çocuğa hep iyiyi aşılamak, iyiyi öğretmek…

 

(Visited 233 times, 1 visits today)