İyilik ve Kötülük

İnsan doğduğu andan beri bir test içine girer. Seçtiği yollar onu hayatında ne yaşayacağını, hayatında nelerle karşılaşacağını belirler. İyilik yolunu mu yoksa kötülük yolunu mu seçecekleri de tamamen şahın kendisine bağlıdır derler. Ama bence bu kararda küçük bir kısım bağlıdır kişiye.

Yeni doğduğu zaman hiçbir seçimin farkında değildir. Çoğu duygu pek anlam ifade etmez onlara. Büyüme evresinde en önemli etken olan anne ve babadan nasıl bir tutum görüyorlarsa karakterleri bu yönde değişir. Annesinden iyilik görmeyen bir çocuktan seçtiği yolun iyilik üzerine olmasını nasıl bekleyebiliriz ki. Tabii ki vardır öyle insanlar da ama istisnalar kaideyi bozmaz. Bu yüzden genelde ileri yaşta olan sorunların çözümünü çocuklukta, yaşadığı evde, ebeveynlerin tutumunda arıyorlar. Çocuğun dünyaya geldiği ilk an gördüğü şey bu.

Arkadaş çevresi de çok önemli. Ergenlikte karakterler yeni yeni oturmaya başlar.  Haliyle o yaştaki insanların ailelerinden çok arkadaşlarına ihtiyacı olur. Bu yüzden karakter oturma aşamasında yaşıtlarından en gördüyse o hareketi yapmaya çok yatkındır insan. O yüzden aile aşamasında iyiliği seçebilen insanların ikinci sınavıdır bu arkadaşlık. Bundan da olumlu yönde geçerse sıra geliyor üçüncü teste.

Çevresinde olan insanlar… İnsanlar ister kıskançlıktan olsun ister kendi egolarını arttırmak için olsun ister sırf karşısındakinin mutsuzluğuyla eğlenebilen psikopat oldukları için olsun, karşısındakini yargılamaya çok meraklılar nedense. Hareketleri, giyinişi, konuşması, yönelimi, fiziksel özelliği,fikirleri bunlar anlamsız bir biçimde haddi olmayan insanları kışkırtıyor. Bir süre sonra zorbalığa giriyor bu yaptıkları ve karşısındakinin yavaş yavaş kendini dünyaya kapattığını, duygularını bastırmaya çalıştığını sonra da zamanla içindeki iyiliği ve duygularını öldürdüğünü fark etmiyorlar.

Eğer bu tür insanlardan da sıyrılmayı başardıysanız asıl şimdi sizin seçme vaktiniz geliyor. İyilik ya da kötülük… Zaten tüm dış faktörlerden kurtulup hala içindeki saf duyguları kaybetmeyen insanlar kalıyor geriye. Kalbinin saflığıyla iyiliği isteyenler…

Sonuç olarak insanlar iyiliği de kötülüğü de birçok duygu gibi sonradan öğreniyor. Bu yollardan hangisiyle devam edeceği de hayatında verdiği diğer kararlarda bağlantılı olarak ilerliyor. Genelde annelerin arkadaş konusunda sezgileri doğru çıkıyor. Onları dinlemekte fayda var:)

(Visited 45 times, 1 visits today)