Jaguar

Jaguar kedigiller ailesinden yırtıcı bir hayvandır. Daha çok Amerika kıtasında yaşar. Güney Amerika’da daha çok bulunur. Çok güçlü kaslara sahiptir. Bacak yapısı kısa ve kalındır. Bu yüzden çok iyi tırmanır ve sürünür. Jaguar aynı zamanda çok iyi bir yüzücüdür. Çeneleri çok güçlüdür. Kaplumbağaların kabuklarını bile bu güçlü çeneler ile delebilirler. Jaguarın postu sarı ile kahverengi renktedir. Ancak bunun dışında başka renkleri de vardır. Mesela siyah, kahverengi gibi. Jaguar etçil bir hayvandır ve et ile beslenir. Kendisinden çok daha büyük hayvanları bile avlayabilir.

Jaguar çok hareketli, güçlü ve hızlı bir hayvandır. Bu özellikleri nedeni ile ismi bir araba markasına verilmiştir. İsmini alan araba markası olan Jaguar markası çok güçlü ve özel bir araba modelidir. Bu arabalar teknolojik arabalardır ve çok pahalıdır.  Jaguar arabalarının bir çok modeli vardır. F Pace bunlardan suv olanıdır. Çok güçlü ve hızlı bir arabadır. Bir başka modeli ise x type modelidir. Bu da makam otosu olarak kullanılır. F Pace modeli 4×4 modelidir. Onunla çok zor gidilen arazilere gidilebilir. Karlı yollarda sizi yolda bırakmaz. Motoru da aynı bir jaguarın çenesi kadar güçlüdür. Yine aynı bir jaguar gibi çok ama çok hızlı gidebilir.

Hem hayvan olarak hem de bir araba markası olarak Jaguar kendini hep en iyi şekilde göstermektedir. Bol jaguarlı günler, tabi ki araba olanından.

kaynakça; www vikipedi

(Visited 134 times, 1 visits today)