Jimnastik

Jimnastik hareketi mum duruşundan bisikleti sürme, eğilme-bükülme ve spagat oturuşu (bacaklar yatay bir çizgi oluşturacak şekilde oturulur, beden dik durur), ayrıca Jimnastik  el aletleri ile çalışmalar, çember ve lobutla hareketler , ip atlamaktan oluşur. (Kaynak: www.nkfu.com)

Ritmik olan Jimnastik aletler olmadan veya  top, lobut, çember ve ip değneği gibi aletler kullanılarak da yapılır. İlk kez 1900 Paris Olimpiyatları programı içinde erkekler için yer verilen Jimnastik, çok büyük bir ilgi görmüştür. Bu nedenle Jimnastik dünya şampiyonası düzenlenmesi kararlaştırılmıştır. 1952 Helsinki Olimpiyatlarında erkeklerin yanı sıra kadınlar da bireysel olarak Jimnastik yarışmaları programına alındılar. Kadınlar böylelikle Olimpiyatlarda yarışma hakkını elde ettiler. 1980 yılında bayanlar Artistik Jimnastiğinin  de olimpiyat programına alınmasına karar verildi. 1922-1978 arasında 4 yılda bir yapılan şampiyona bu tarihten sonra iki yılda bir düzenlendi.

Dünya Jimnastik Şampiyonasında ilk 12 sırada olan ülkeler, olimpiyatlarda yarışma hakkını elde etmişlerdir.

(Kaynak: www.nkfu.com)

(Ritmik Jimnastik)

Ayrıca jimnastik bedenimizi güçlendirir.Çeviklik ve esneklik kazandırır. Ben de Jimnastik kursuna gidiyorum ve bundan çok mutluyum. Jimnastikte havada takla atmak için önce taklayı yerde iyi yapmalısınız. Ayrıca yeni öğreniyorsanız Jimnastik öğretmeniniz yardım etmeli.

Ben ilk başladığımda ilk öğrendiğim hareket amuda kalmaktı.Kardeşimle beraber çok zorlanıyorduk ama zaman geçtikçe  öğrendik ve çok çalışarak diğerlerine yetiştik.

Şimdi birçok hareketi kolayca yapıyorum ve arkadaşlarıma yardım ediyorum.

(Visited 370 times, 1 visits today)