John’un Azmi

Yıl 1982. John adında tarih seven, özellikle yakın tarihe bayılan bir çocuk vardı. Bir gün babası ona
2. DÜNYA SAVAŞI ANSİKLOPEDİSİ adında bir kitap aldı. John’un babası, John gibi tarih severdi ama John kadar değil. Michael yani John’un babası John’u tarih sevgisinden vazgeçirmek için elinden geleni yapıyordu. Çünkü Michael bir matematik profesörüydü.

Bir gün Michael John’u kolay kandırabileceğini düşünerek bir plan yaptı. Kendi kendine:
– John’u  kolayca kandırabilirim sonuçta henüz bir çocuk. Ben en iyisi ona bir test hazırlamalı ve ona matematiğin ne kadar güzel bir şey olduğunu öğretmeli, onu ikna etmeli ve o karmakarışık dünyadan çıkarmalıyım! dedi.
John babasına kitabın bittiğini gösterince babası ona :
-Haydi yatağa! dedi.
John yatağa geçti.  John’un kardeşleri yani Elizabeth ve William ailede daha ön planda tutuluyordu çünkü onlar babaları ne isterse onu yapıyordu. John kardeşlerinden nefret etmeye zorlanıyordu çünkü kardeşleri onunla dalga geçiyordu hatta babası bile kardeşlerinin istediğini yaparken John’u küçümsüyordu.
Sabah olunca, Babası  test için her şeyi hazırlamış ama değişiklikler yapmıştı. Bu eğlenceli matematik testiyle John’a matematiği sevdireceğini ve artık tarihten vazgeçireceğini düşünüyordu. Birden John’un bir sözünü hatırladı. John ona ” Ben asla tarihten vazgeçmeyeceğim!” demişti.
Babası bu sözü hatırlayınca çok sinirlendi ve tarih sevgisinden dolayı ona ceza vermeyi düşündü. Onu evden kovmayı düşündü. Sonra birden John’a evden kovuldun yazarken bir an sandalyeden düştü. John hala uyuyordu ama babasının sandalyeden düştüğünü duymuştu. Tam o anda bahçeden gelen gürültüyle yerinden sıçradı. Sonra babası odasına gelerek ona:

-EVDEN KOVULDUN JOHN! SENİ BİRDAHA GÖRMEK İSTEMİYORUM BİZİM DEDİĞİMİZİ HİÇ YAPMADIN BUNDAN SONRA BİR DAHA YANIMIZA GELME! deyince John babasına
-SANA GÖSTERECEĞİM BABA! NE KADAR İYİ VE BAŞARILI BİR İNSAN OLACAĞIMI! dedi
-GİT!! dedi John’a.
Sonra John eski çocukluk arkadaşı olan Shmuel ile karşılaştı.

Shmuel’e evden kovulduğunu söyleyerek ailesinin kendine yardım etmesini ona bakmasını ailesine bildirmesini söyledi. Ardından ailesi bu teklifi kabul etti. Onlar bilim sevmesine rağmen John’u hep destekledi ve ona hep yardımcı oldu. John onların katkıları sayesinde bir tarih profesörü oldu. En sevilen Ana Haber Bültenine konuk olan John çok mutlu olmuştu. Babası ondan özür diledi. Kardeşleriyle barıştı ve babası ona şu sözleri dedi:

Biz ailen olarak hep iyi çocuklar yetiştireceğimizi sanırdık. Meğerse çok fazla yanlış yapmışız. Keşke bizde çocuklarımızı kendi hobileri ve başarılı olmak istediği alanlara göre eğitseydik. Ayrımcılık yapmamalıydık ve her zaman herkesin sevdiği alanlara saygı göstermeliydik…

(Visited 30 times, 1 visits today)